Проф. Огнян Герджиков пред ПИК и "Ретро": Костов е злият гений на Реформаторите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
- Проф. Огнян Герджиков е роден през 1946 г. в София.
- Завършва юридическия факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Специализира във Виенския университет и в хамбургския институт „Макс Планк”.
- Народен представител от НДСВ е в 39-ото и 40-ото НС, като в периода 2001-2005 г. е председател на парламента.
- Герджиков е професор по търговско и гражданско право в СУ „Св. Климент Охридски”.
Интервю на Румяна Стефанова
- Преговорите между ГЕРБ и останалите парламентарно представени партии не се увенчаха с успех, проф. Герджиков. Ще успее ли Бойко Борисов да състави кабинет?
- За съжаление това зависи твърде малко от Бойко Борисов. В по-голяма степен зависи от другите, които влязоха в Народното събрание и най-вече от Реформаторския блок. Те наистина са много ценни с влизането си в парламента, макар и с неголям брой депутати. А и най-подхожда да се коалират двете политически сили, като потърсят съдействието на поне още една формация, за да бъде по-стабилно мнозинството. Виждаме обаче, че Реформаторският блок започна да се държи надменно и бих попитал: „На какво отгоре?”, защото те все пак имат многократно по-малко депутати в този парламент.
- Как си обяснявате „надменното поведение”, както се изразихте, на Реформаторите и най-вече на лидера на ДСБ Радан Кънев?
- Радан Кънев има качества, в това няма никакво съмнение. Явно обаче той и неговите колеги не са наясно, че върху тях лежи една огромна отговорност. В момента България има въпиюща нужда от относително здраво правителство и без да се състави такова, кризата ще се задълбочи. За съжаление тези политици показват, че не мислят за държавата, а партийният егоизъм е водещ за тях.
- Свързват този егоизъм със съветите на Иван Костов. Смятате ли, че той е злият гений, заради когото се провалиха разговорите с ГЕРБ?
- Струва ми се, че той действително играе подобна роля. Разбира се, не мога да бъда докрай категоричен дали наистина е сто процента така, или само оказва известно влияние върху действията на Радан Кънев.
- Като юрист виждате ли рационално зърно в предлаганите от Реформаторите промени в съдебната система?
- Да си призная, не съм добре запознат с техните искания.
- Искат разделяне на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска квота...
- Това е нещо, което аз лично одобрявам и смятам, че е много уместно предложение.
- Освен това предлагат ВСС да се избира пряко от съдии и прокурори.
- Не мога да преценя дали няма да се създадат някакви проблеми при пряк избор, но ми се струва, че и това е добро предложение.
- Реформаторите настояват обвинителите да имат правомощия да разследват главния прокурор и всички етажи на властта, включително и съдебната.
- Това е много деликатен въпрос. Известно е, че нашата прокуратура е построена на един твърде стар модел, и то от по-минала епоха. Но у нас има традиции в това отношение. Не се чувствам подготвен да коментирам подобно предложение.
- Как гледате на един съюз, макар и негласен, между ДПС и ГЕРБ?
- Ако Бойко Борисов се реши на тази стъпка, това ще бъде пагубно за неговата партия. ДПС натрупа доста негативи през последните години с участието си в управлението. Затова всеки съюз с тях означава отлив на симпатизанти, а Борисов не може да си позволи този лукс да жертва подкрепата за собствената си партия в името на сегашното управление.
- В такъв случай изходът в нови предсрочни избори ли е, както се закани Борисов?
- В никакъв случай нови предсрочни избори не са изход. Това ще бъде много тежко за България. Има държави, които могат да си позволят да влязат в изборна спирала - както беше Белгия например, такива проблеми има и Италия. Но това са страни с мощна икономика, които нямат такива тежки социални и всякакви други проблеми като България. Ние не можем да си го позволим, защото нещата ще стават от лоши по-лоши, а българският народ няма да търпи дълго. Кому е необходимо това?
- Нарушени ли са конституционните права на вложителите на КТБ, проф. Герджиков, след като има явно бездействие от страна на държавата?
- Наистина проблемът е изключително тежък. България като цяло има стабилна банкова система. След големия крах на банките през 1996-1997 г. се прие едно много рестриктивно, с висока степен на гарантираност банково законодателство. Но ето, че КТБ, която изведнъж се наду като балон, беше изпусната. Тя остана извън полезрението на всякакъв надзор и контрол и се получи този срив, от който пострадаха много хора.
- Ще си получат ли някога парите тези хора, или, както се казва, ще пият една студена вода?
- Продължавам да съм оптимист, че ще се намери решение на въпроса, че ще се оздрави банката. Има достатъчно индикации, че в близките седмици нещата ще се оправят. Дано обаче не съм прекален оптимист. Вижте, напрежението дойде от това, че в нашето законодателство не е фиксирано в какъв период трябва да започне изплащането на гарантираните 100 000 евро на вложителите. След повече от три месеца неизвестност какво ще се случи с банката, хората загубиха всякакво търпение.
- Казахте, че банката е оставена извън всякакъв надзор и контрол. Кой трябва да носи отговорност за това?
- Отговорностите са за съответните институции, които трябва да упражняват надзор върху КТБ. Но от години тя беше една разглезена банка на властта, както я наричаха, защото парите на държавните предприятия бяха основно там. Цветан Василев си правеше каквото иска. Той беше галеникът на няколко правителства. Много си повярва и се стигна до тази криза.
- А къде е отговорността на прокуратурата и в частност на главния прокурор Сотир Цацаров за кризата в КТБ?
- Трудно мога да видя тук отговорността на прокуратурата. Признавам си, не я виждам. Както вече казах, вина имат политиците в България. Вина има самото управление на КТБ и на трето място надзорът на БНБ. Така горе долу бих ги класирал по степен на вина.
- Бяхте сред най-авторитетните и харесвани политици от НДСВ. Не се ли изкушихте, като други ваши съпартийци, да се влеете в редиците на ГЕРБ?
- Аз не съм от тези, които се изкушават току-така. В живота си съм имал едно политическо семейство и това беше НДСВ. Докато то все още съществува, макар и в клинична смърт без никакви изгледи за събуждане, не бих му изневерил. НДСВ направи много добри неща за България, това е мое дълбоко вътрешно убеждение. Тогава животът ни беше по-различен, по-спокоен, имаше европейски дух, имаше съживен бизнес. Но така или иначе революцията изяжда своите деца. Така както и СДС всъщност вече не съществува, така и НДСВ на практика вече не съществува.