BG EN

Проф. Пантев: Всичко позитивно е постигнато не с диктаторска, но с твърда ръка

Политика

Проф. Пантев: Всичко позитивно е постигнато не с диктаторска, но с твърда ръка

38275
на 07.09.2020
Проф. Пантев: Всичко позитивно е постигнато не с диктаторска, но с твърда ръка
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Всичко позитивно е постигнато не с диктаторска, но с твърда ръка. Когато един държавен, политически и дори партиен деец се колебае, измъчван от хамлетовски въпроси, обикновено се проваля. Затова и интелектуалците на стават за политика – те гледат многопластово и многовариантно на решенията. Това сподели в ефира на Радио София историкът проф. Андрей Пантев.

препоръчано

„Знаменитите личности с положителен знак в нашата и световната история не са ангели. В тяхното поведение и наследство има и негативни страни. Не трябва да крием техните минуси, но когато плюсовете преобладават, се отнасяме с почит и преклонение.“

По повод 109-годишнината от раждането на Тодор Живков историкът отбеляза, че не го е виждал на живо, но той е реален факт и фактор в новата ни история.

„Той беше аплодиран възторжено от интелектуалци, художници, работници. И в крайна сметка умря като щастливец.

Не можеш да промениш историята със сваляне на портрети.“

Ако човечеството се учеше от уроците на историята, не трябваше да има тирания, неравенство, бедност, насилие, диктатури и разочарование, допълни проф. Пантев.

„И все пак от миналото нещо позитивно остава. Политиката не е шмекерлък, не е тарикатлък. Политиката се прави с достойнство, с компромис, с равновесие.“

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Гражданинът Радев напусна президентството - извика си малобройна агитка да го пази от медиите (СНИМКИ/ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Гражданинът Радев напусна президентството - извика си малобройна агитка да го пази от медиите (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 80
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК