Проф. Пламен Киров: Габриел обрече мандата на ГЕРБ, още когато поиска оставката на Гешев

Час Пик ГЛАВНА

Проф. Пламен Киров: Габриел обрече мандата на ГЕРБ, още когато поиска оставката на Гешев

87858
на 20.05.2023
Проф. Пламен Киров: Габриел обрече мандата на ГЕРБ, още когато поиска оставката на Гешев
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Делото за атентата срещу главния прокурор ще хване паяжина и нищо няма да разберем. Габриел обрече мандата на ГЕРБ, още когато поиска оставката на Гешев.Политиците ще спрат да се бъркат в съдебната власт, когато министри влязат в затвора, казва бившият конституционен съдия проф. Пламен Киров пред "Марица".

препоръчано

Ето какво още казва той:

Междукланови сблъсъци в прокуратурата. Това е нормална за България картина. Ние винаги се движим от скандал в скандал, като третият вече заглушава първия. Това се случва у нас от години. Непрекъснато влизаме в скандали, които са причинени от политиците, но се отразяват върху всички сфери на държавното управление.

Не мога да коментирам процедури, свързани с магистрати и дали заместникът на главния прокурор да чувства живота си застрашен, и то от шефа си. Те се развиват във Висшия съдебен съвет и в колегиите на ВСС. Има започнати производства, просто трябва да изчакаме тези производства да приключат. В момента само гадаем, фактологията не ни е известна. Досега чуваме говорене и квалификации преди всичко на политици.

А всъщност става въпрос за магистрати. Без значение кой си е изпуснал нервите и какво е казал. Магистратите са деполитизирани. Системата на съдебната власт е единствената неполитическа власт, за разлика от законодателната и изпълнителната, които са политически по принцип.

 И цялото това говорене представлява политическа намеса в съдебната власт. Нека да оставим магистратите да преценят, да извървят пътя на процедурите. А там участват председателите на двете върховни съдилища, съдии, прокурори, следователи. И едва когато процедурите приключат, бихме могли да дадем оценка.

У нас всеки втори е готов за политик, всеки българин разбира от футбол, конституционно право и държавно управление. Така че кандидатите за политици и министри никога няма да свършат.

За мен са минирани всички мандати. И причината за това е в качеството на политиците в България. Тя е твърде малка държава, за да бъде управлявана от толкова много хора, които желаят да овладеят властта. А при нас властта е източник на облагодетелстване. Самият народ гледа на държавната власт по този начин. И онези, които се стремят да овладеят властта, на практика я усвояват по съответните канали за облагодетелстване. Това стана в последните 30 и няколко години и вече може би няма политик, който може да убеди българския народ, че става въпрос за нещо друго.

Ами нека да отидем да изберем 50-и парламент, по-кръгло число е, дано имаме късмет с него! Проблемът не е в самите демократични процедури, заложени в конституцията. Не е проблемът в намесата или участието на президента в процедурата за формиране на правителство. Проблемът е в политическите партии и в политическите лидери.

Всички обвиняват президента, че е жаден за власт. Но какво да направи президентът, когато парламентът не може да излъчи редовно правителство?! Следва служебно правителство.

И в 48-ия, и сега в 49-ия парламент президентът даде достатъчно време, след като видя, че има тенденция, макар и плаха, да се формира парламентарно правителство от две политически сили, сходни по своите програми. Оказа се, че няма разлика между политическите цели в програмите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. И Борисов, и лидерите на "Промяната" непрекъснато заявяваха, че стоят в един политически спектър и имат сходни виждания за начина, по който трябва да се управлява държавата. Защо тогава не можаха да се разберат?

Ако цитирам експремиера Кирил Петков, това е „говорене на алангро“, т.е. смесица от алангле и ангро. (Говоренето на Габриел - бел.ред.) Не може един кандидат за премиер, който не е изработил още програмата на правителството за управление, нито структурата на бъдещия Министерски съвет, не е набелязал персоналния състав на кабинета, не е гласуван от НС като министър-председател, да заявява, че първата му работа ще бъде не приемането на бюджет за 2023 г., а ще разпореди на своя правосъден министър да поиска оставката на главния прокурор. Ами ако се създаде коалиционно правителство и този министър е от друга политическа партия? Как преди да знаеш кой ти е правосъден министър, ще искаш оставката на главния прокурор?

Разбирам, че г-жа Габриел може да има виждане по въпроса, но не с това трябваше да започне своя опит за формиране на кабинет. И не е учудващо, че този мандат приключи, без да е започнал практически. И ако на цялата българска общественост това е ясно, може би само за нея не е. 

Закономерно нещата с мандатите отиват към фиаско. Втората парламентарна група, която ще прави правителство, вече обяви състав на министерски съвет, преди да е дошъл техният ред. Нормално е да се досетят, че без подкрепата на ГЕРБ техен кабинет няма да мине. Явно проявяват политическа дилетанщина.

И нещата вървят към шести предсрочни избори.

Не мога да гадая защо беше атакуван Гешев, не съм надниквал в партийната кухня. Но и не мога да дам рационално обяснение на действията на Мария Габриел. Няма логично обяснение. Кое предизвика разрива между главния прокурор Гешев и заместника му Сарафов, които буквално допреди дни изглеждаха тандем? Най-вероятно тази битка е индуцирана отвън. Откъде точно - не знам. Нещата се изостриха, всичко започна от опита за атентат срещу главния прокурор. Започнаха да се говорят разнопосочни неща, намесиха се и други фактори. Странно е, че не чуваме някой да работи по разследване на този опит за атентат.

След като се обявихме срещу това, че външен наблюдател от Израел е участвал, се споменава помощ от партньорски служби. Това означава, че не сме независима държава и нямаме никакъв капацитет да се оправяме с вътрешните си дела.

Ако в друга европейска държава настъпи подобно събитие, всички институции ще тръгнат да разследват. А у нас нищо не става вече 20 дни.

Нищо няма да разберем. Не искам да съм лош пророк, но смятам, че това дело ще хване паяжина и накрая ще се окаже, че не е ясно кой и защо го е направил. И времето ще покрие това дело с плътен слой прах и то ще бъде забравено.

Не мога да гадая дали ВСС ще освободи Гешев или заместника му. Но има факти, от които следват определени правни изводи - че съставът на ВСС е с изтекъл мандат. Парламентарната квота се избира от НС, което не прави никакви усилия, за да комплектува нов състав.

Казват, че трудно се постига нужното квалифицирано мнозинство от две трети за подобен избор, особено в този силно фрагментиран политически парламент. Но няма и опит дори. Не го направиха и в 47-ото НС, в което имаше мнозинство, но то не попълни дори състава на Конституционния съд, който в момента е с 10 души. При положение че двамата съдии от парламентарната квота в КС се избират с обикновено мнозинство.

Не казвам, че при този състав на ВСС Гешев и Сарафов могат да са спокойни, защото процедурите вървят и не знам какъв ще е изходът от тях.

Не знам какви козове държи главният прокурор. Но не мисля, че държи някакви козове по отношение на ВСС, където ще се реши тази драма. Не изключвам вариант, при който  главният прокурор да бъде освободен. Но да не забравяме, че освен с изтекъл мандат, ВСС не е с пълен състав. А това също влияе върху начина, по който ще се движи процедурата за отстраняване на главния прокурор.

Накрая излиза, че единствените, които са виновни за състоянието на държавата, включително за състоянието на съдебната власт, са политиците в НС.

Поне да бяха приели на първо четене това, което правосъдният министър Крум Зарков внесе в парламента - закони за търсене на отговорност от главния прокурор.

Доколкото знам, срещу Васил Божков има поне 19 обвинения. Той е обвиняем и може да се яви, да бъде разпитан, да бъдат предприети съответните процесуално-следствени действия във връзка с разследване на престъпленията, в които може би ще бъде обвинен.

Евентуално поява на Божков може би ще нажежи още и без това напрегнатата обстановка. Там има конкретни обвинения срещу български политици във връзка с начина, по който са спестени от данъци едни около 700 млн.

 Възможно е знакови дела да са на трупчета, както казва Демерджиев, но като гледам, политиците са се прицелили по-скоро да променят конституцията. Чувам, че всички много възторжено искат да правят радикални изменения в начина, по който е конструирана съдебната власт и прокуратурата в частност. Моите подозрения са, че както винаги, нищо добро няма да излезе от тези напъни.

Съдебната реформа е като образователната - започна и не е ясно кога и по какъв начин ще приключи.

За промяна на конституцията може да бъде събрано мнозинство, но трябва да има конкретни идеи и предложения какво и как трябва да бъде изменено. Досега не сме видели проект за изменение на конституцията, включително от ДБ, чиято единствена точка в политическата програма е именно изменение на конституцията.

.
 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)
ново
Днес: 7
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК