Проф. Пламен Киров пред ПИК ТV: Процедурата на президента с мандатите може да мине под мотото "Продължаваме шарлатанията"! Мотивите му за връщане на Изборния кодекс са най-слабите, с които държавен глава е налагал вето (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мотивите на президента да наложи вето на Изборния закон са по-скоро политически. Той е поел ангажимент пред едни партии да наложи това вето. Когато се налага такова вето, трябва да се напишат мотиви и те започват да се търсят в правната уредба, за да звучат някак си авторитетно възраженията на президента. Аз съм озадачен, тъй като президентът е завършил математическа гимназия, аз също съм завършил математическа гимназия и математиката дава възможност да се развива формалната логика. Ако един-единствен човек е гласувал с хартиена бюлетина, ще се разбере тайната на вота. А какво ще стане, ако се гласува само машинно в една секция и преди последният избирател машината се повреди и само този избирател трябва да гласува с хартиена бюлетина, тъй като и в момента такава възможност има? Тогава тайната на вота няма ли да бъде осветлена? Такъв въпрос зададе преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров пред ПИК ТV във връзка с мотивите на Радев да наложи вето върху Изборния кодекс.
Според бившия конституционен съдия това са несериозни мотиви, които са приложени от Румен Радев. По думите му, ако се прочетат внимателно мотивите, ще се види, че в тях има твърдения, които не се вписват в сериозността на ситуацията, в която се намираме в момента.
"Например едно от основанията да се върне законът е, че е отпадало експерименталното дистанционно гласуване по Интернет. Аз не знам в някоя държава да има такова гласуване. Ако някой иска да прави експерименти, нека ги прави някоя неправителствена организация, като финансира пробно гласуване по Интернет от другия край на света в български избори. Защо ЦИК ще трябва да харчи пари на българските данъкоплатци, за да прави такова дистанционно гласуване? Ние не можем да се оправим с машините в България, но ще правим гласуване по Интернет от всички възможни кътчета на земното кълбо, за да се участва в изборите дистанционно. Още повече че дистанционното гласуване не дава гаранция за тайната на вота, за което президентът претендира в другата част от мотивите", категоричен е проф. Киров.
Според него това са едни от най-слабите мотиви, с които президент е налагал вето върху закон. По думите му Радев не е избрал и подходящия момент за вето и е можел да го направи още в понеделник, но сякаш умишлено е изчакал да не бъде гласуван кабинет с първия мандат. Преподавателят по конституционно право изрази съмнение, че това се е случило в този момент заради заявката на втората партия, че няма да се опита да реализира мандата, ако останат измененията в Изборния кодекс.
"Сега президентът подпомага "Продължаваме промяната", като налага вето и казва "ето, аз направих необходимото, така че вие да приемете втория мандат и да не го връщайте веднага". Налагат се такива изводи, освен това като че ли цялата тази процедура може да мине под мотото "Продължаваме шаралтанията", добави още проф. Киров.
Той припомни, че Промяната сега поставят условия за приемане на мандата, свързани с това да бъдат приети определени закони и дори да бъде изменена Конституцията.
"Кои са те, че да поставят такива условия и колко време ще е необходимо, ако останалите групи се съгласят да приемат тези закони, та едва тогава да бъде връчен вторият мандат? Ако президентът смята, че ще предостави още два месеца на Промяната, за да им връчи втория мандат, то изборите може да са спокойно юли месец догодина. Тогава идеята за разумен срок се изпарява окончателно и безвъзвратно в тази вече станала досадна процедура за сформиране на правителство", изказа недоумение Пламен Киров.
Той е категоричен, че Конституцията не визира срок, в който след първия неуспешен мандат трябва да бъде връчен вторият. По думите му обаче липсата на срок не означава, че безкрайно дълго може да се бави връчването на втория проучвателен мандат. Преподавателят по конституционно право е категоричен, че Радев е оставил достатъчно дълго време на партиите да сформират някакви коалиции, ако са имали желание, като е разтегнал консултациите два месеца. Според него няма какво повече да дава на политическите партии, които са ясни. Той изрази мнение, че това забавяне е продиктувано повече от това, че президентът се стреми да даде време на партиите, за да може парламентът да приеме повече от нужните спешни закони. По думите му използвайки тази процедура, той дава време за работа на парламента, който в момента е приел вече доста противоконституционни решения. Според конституционния съдия това тупане на топката с мандатите, използвайки липсата на конкретни срокове в Конституцията, ще доведе до това, че накрая ще се сформира конституционно мнозинство, което да промени чл. 99 в основния закон.
"Страхувам се, че накрая ще дойде моментът, в който ще се събере в парламента квалифицирано мнозинство за изменение на чл. 99 от Конституцията и такива железни срокове ще се включат в тази процедура, че няма да има мърдане на президента и няма да му дадат никаква възможност за лавиране. Тоест от едната крайност, ще отидем в другата крайност, като крайностите са опасни. Разумът е най-дефицитната стока на българския политически пазар", завърши проф. Пламен Киров.
Целия разговор вижте във видеото.