Проф. Пламен Киров разчерта пред ПИК TV всички възможни варианти: Дори вотът на недоверие да се случи и да мине, Главчев ще продължи да управлява. Голяма е вероятността за още едни избори (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ако преди поправките в Конституцията отговорът на въпроса дали е възможен вот на недоверие срещу служебно правителство беше категорично не, сега, с оглед на политическата конюнктура и измененията, в чиито "прелести" се убеждаваме с всеки изминал ден, не е толкова ясно. Така коментира в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков по ПИК TV експертът по конституционно право проф. Пламен Киров готвения от БСП, ИТН и "Възраждане" вот на недоверие към служебния кабинет "Главчев".
Той припомни решение номер 20 от 1992 г., на Конституционния съд, където се казва, че когато съжителстват парламент и служебен кабинет в едно и също време, парламентът може да оказва контрол на служебния кабинет, но не може да му иска вот на недоверие. По думите му това изключение и тълкуване е касаело ситуацията, в която на президента му остават по-малко от три месеца от мандата и той не може да разпуска парламента. Според него в сегашната ситуация изключението в миналото се е превърнало в правило, защото на практика президентът издава указ за назначаване на служебен кабинет, но с промените в Конституцията не разпуска парламента.
"Край на този спор, който съществува, може да постави само Конституционният съд. Той дава общо и задължително за всички тълкуване на Конституцията. На него ще му се наложи да тълкува включително и новите текстове, ако изобщо не се произнесе, че е противконституционна новата уредба по отношение на служебното правителство. Предвид ситуацията, в която се намираме, политическата конюнктура винаги надделява над конституционността и законосъобразността", допълни проф. Киров.
Според него след внесения вот на недоверие опозицията трябва да привлече на своя страна ППДБ предвид на това, че иначе няма да й достигнат гласове, за да е успешен този вот. По думите му опозицията отново с помощта на ППДБ трябва да смени председателя на парламента, защото докато е сегашният председател, той няма да позволи да се насрочи заседание по този въпрос.
"Едва след това да се гласува вот на недоверие и ако гласуват този вот, тогава опозицията пък в лицето на ДПС и ГЕРБ ще трябва да атакуват този вот и законосъобразността му пред Конституционния съд. Конституционният съд пък, както виждаме, не е сред бързо произнасящите се държавни органи, тоест дори Светия синод се произнася по-бързо от сегашния Конституционен съд", отбеляза преподавателят по конституционно право.
По думите му дори служебният кабинет да бъде свален с вот на недоверие, той ще продължи да управлява вече в оставка и на практика да подготвя изборите, докато президентът назначи нов. Според него, тъй като няма много кандидати за служебни министри, вероятно служебният кабинет ще си изкара в оставка, ще си проведе изборите и ще си завърши мандата.
"В случая става въпрос за едни предизборни мероприятия на партиите, които по-скоро са вързани с политическата пропаганда и агитация, отколкото със смислен правен резултат. В ППДБ няма политическа воля да подкрепят една такава парламентарна авантюра, а и е твърде сложно, за да стане. Въпреки че те много скачат срещу служебното правителство, се вижда, че много ги устройва. Така че тук парата е в свирката и това служебно правителство ще продължи да си управлява", категоричен е проф. Киров.
По думите му от резултата на изборите се очаква по-скоро завръзка, а не развръзка на ситуацията. Според него отново ще започнат коалиционни договаряния, сглобки, ротации и малко повече от същото. Той прогнозира, че вероятността да отидем на още едни избори до края на годината е голяма.
"Може отново да се стигне до тази хипотеза да имаме нов-стар служебен министър председател. Може да се направят и някакви персонални промени. Аз даже очаквам в състава на този кабинет да се поискат да се извършат още промени. Премиерът Главчев се вгледа във външния министър, но той си има в състава един криптосоциалист в лицето на Росен Карадимов. Той е известен още от състава на Великото народно събрание с това, че тичаше след Луканов като кученце. Напоследък се изявяваше по медиите не като юрист, а като политически анализатор с анализи в подкрепа на Корнелия Нинова. След това се появи в Българската банка за развитие, а сега е министър на иновациите - човек оркестър, но нищо чудно премиерът Главчев да реши да го смени и него", заключи проф. Пламен Киров.
Целия разговор гледайте във видеото: