Проф. Стивън Коткин в ПИК и "Ретро": Сянката на Сталин, Мао и Хитлер ще ни преследва завинаги
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Миналата седмица изтъкнатият историк и преподавател проф. Стивън Коткин – автор на обемната биография „Сталин“, от която вече излязоха 2 тома, гостува в България по покана на ЦЛС и изд. „Милениум“. Той се срещна със свои съмишленици и изнесе лекция на тема „Пет сценария за света, в който ще живеят нашите деца“. Специално за читателите на „Милениум“ проф. Коткин даде интервю.
– Проф. Коткин, моля, кажете на българските читатели кога да очакват третия том на биографичната поредица, посветена на Сталин?
– Първо, много съм развълнуван, че съм в София и в България. Благодаря ви за поканата, благодаря и за чудесното издание на български на моя труд, оценявам качеството на превода и старанието при издаването на поредица.
На читателите трябва да обясня следното: Мнозина от тях, особено българската аудитория, познават и помнят историята, защото са били съвременници на този период, но по-младите не са го преживели, затова за тях фактите трябва да бъдат обяснени по-подробно, по-детайлно. Именно заради тях се налага по-голямо внимание, повече четене и проучване. Първите два тома, които от „Милениум“ издадохте, наистина ми отнеха много време за проучване и написване. Опитвам се да бъда изчерпателен и да пиша книги, които не са само за сегашния момент, но ще са валидни и актуални и в следващите 20-30 и повече години и все така ще вълнуват читателите. Именно затова третият том е още по-труден от първите два. Мислех, че първият том е невъзможен, но успях. Вторият беше още по-сложен от първия, но и там се справих. Третият обаче е истинско писателско предизвикателство, затова ще отнеме още малко време. Завършил съм 7 от планираните 14 глави, като всяка глава е с обема на една кратка книга. В момента съм стигнал до периода на Китайската революция и Мао Дзедун и неговите взаимоотношения със Сталин, както и последвалата Корейска война. Поднасям извинения на нетърпеливите читатели, използвам повода да им кажа колко много съм им благодарен, че се вълнуват от поредицата, и бързам да им обещая: няма да ви разочаровам!
– Вдигнете малко повече завесата над съдържанието: ще има ли отделна глава, посветена на България, на българското участие в събитията от този период и на отношенията ни с Русия?
– Да, разбира се, България често се споменава в третия том – и през Втората световна война, и през Студената война, и по отношение на Георги Димитров, който настоява България и Югославия да се обединят във федерация, и във връзка с основаването на комунистическия режим в България – всичко това е застъпено в третия том.
– Някога били ли сте канен в Русия например да представите книгите си за Сталин?
– Поредицата е издадена и на руски и съм получавал много писма от руски читатели, включително и от членове на руското правителство. Да, действително – те са прочели книгите ми и чак сега са прозрели истинската история. Досега са имали фалшив, пропаганден облик на Сталин, но истинският Сталин едва сега се появява и пред тях.
– Смятате ли, че сянката на Сталин все още дебне над нас и играе роля в днешния свят?
– Със сигурност. И така ще бъде завинаги.
– И в Източния, и в Западния свят?
– Навсякъде е значим фактор, който никога няма да изчезне изцяло. Отпечатъкът, който Сталин е оставил, е твърде значим, за да изчезне. Точно като Мао, като Хитлер. Това са трите личности, чиято сянка ще ни преследва и занапред.
– За колко поколения напред?
– Докато свят светува. Но не смятайте, че тяхната сянка е задължително заплашителна. Просто трябва да пазим спомена, а не да го подхранваме. Трябва да се борим срещу катализаторите ѝ в настоящето, да си кажем: „Не отново, няма да позволим това да се случи отново, ще бъдем по-умни, по-добре подготвени, ще разнищим причината за това, което се е случило, за да можем да го предотвратим в бъдеще“. Това е и смисълът на моите книги – образователна полза, защото части от миналото са ужасни и никой не иска историята да се повтори, но именно в сенките от миналото се корени настоящето и се програмира бъдещето. Книгите показват колко сериозна е била ситуацията, какъв е бил мащабът на пораженията от управлението на Сталин. Защото днес режимът на Путин може да е зъл и престъпен, но далеч не е режимът на Сталин, дори не се доближава до него. Путин просто е нарушил международните закони и има повдигнати обвинения към него в Международния наказателен съд. Това, че управлява от същата сграда – Сенатския дворец на Екатерина Велика в Кремъл и канцеларията му е в същата сграда, съвсем не означава, че може да правим сравнения с режима на Сталин. Няма прилики, а и мащабът не е същият като по времето на Сталин. В третия том от биографията на Сталин подробно ще се спра на някои обстоятелства, които обясняват сегашното управление и настоящата усложнена ситуация.
– Чакаме го с нетърпение...
– И аз самият бързам да го завърша. Много се радвам, че съм тук. Благодаря за поканата.