Проф. Стоянов: "Промяната" увърта ще има ли единение с проекта на Радев, а от това зависи бъдещето й с "Демократична България". Вляво кандидатът за президент е почти ясен, вдясно - отново мъгла
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът Илияна Йотова прекрои „навиците“ на Радев. Това прогнозира пред "Труд" професорът по политически комуникации Росен Стоянов.
По думите му, първият жест бе приемането на представителите на съкратената листа потенциални министър-председатели, тя лично излезе да ги посрещне, което бе нечувано при нейния предшественик. От всяко нейно действие до края на този мандат ще зависи дали ще има основания да претендира за следващ редовен такъв.
Професорът прогнозира и каква партия ще направи Румен Радев: "С висока вероятност може да прогнозираме, че тази партия ще е лявопопулистка, с евроскептичен уклон. Това ще е лидерска партия, със структура на управление сходна с тази в субординационни системи, като военизираните например. Основните лица в нея предстои да ни се представят. За тях Радев мълчи засега. Най-вероятно ще ни каже кои са „когато най-малко очакваме...“, нали така заяви самият той и за намеренията си, оставката и заявката си. Ще ни представи и идеите си горе-долу по същото време. И те ще са най-вероятно такива, „каквито най-малко очакваме...“, нали? А оправданието, че политическа партия е невъзможно да се направи в този момент, защото, видите ли, съдебната корумпирана и завладяна система ще попречи и то подкрепена от олигархията е, меко казано, несъстоятелно. Всъщност за тези избори просто няма технологично време. И това е истината."
Според него кампанията е вече в ход. "Към момента не е проведено социологическо изследване, отчитащо партия на Радев, защото такава няма. Личен потенциал и партийна политическа перспектива може да се коментира, но не и да се се изследва към днешна дата. Първо - такава партия няма, второ необходимо е технологично време, за да се направи терен, да се получат и анализират данните от такова изследване, да не говорим, че харесването и одобрението са едно, друго е очакването и надеждата, а трето и четвърто е реалното участие и крайния резултат. Всичко останало е спекула", обясни професорът по политически комуникации.
Според него е все по-трудно да видим демократичната общност с единен кандидат за президент. "Капсулирана сама в себе си, самодоволно себедостатъчна и с претенцията за притежание на моралния императив, тази „общност“ допусна да бъде представлявана дори в някои нейни формати от хора, свързвани с ДС, бивши членове на БКП, хора с нееднозначна политическа кариера и ефективност. Някои структури, самоопределили се като търсещи обща дясна кандидатура, започнаха да се разпадат. Липсва идеята за широко дясно обединение, включващо и извънпарламентарната дясна част на политическия спектър. Все още от ПП увъртат и не дават категоричен отговор дали ще имат някакво единение с проекта на Радев, а от това зависи и бъдещето им с Демократична България, особено в частта ù ДСБ. Вляво кандидатът за президент е почти ясен, вдясно - отново мъгла. Вероятността за алтернативни кандидатури става все по-вероятна, като единствено се залага на втория тур. Ако т. нар. десен кандидат стигне до втори тур. И ако има втори тур...", каза още проф. Стоянов.


