Процедурата по отстраняването на Дилма Русев навлиза в заключителна фаза
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Процедурата за импийчмънт срещу президента на Бразилия Дилма Русев влиза във финалния си етап с днешното гласуване в специалната комисия, която трябва да препоръча на сенаторите да продължат или да преустановят действията до решителния вот в края на август.
Докладът от 441 страници на участващите в комисията 21 сенатори не е задължителен и ще бъде представен на пленарно заседание на Сената на 9 август в разгара на Олимпиадата. Ако същия ден обикновено мнозинство от 81 сенатори гласува за продължаване на процедурата по отстраняване, бъдещето на лидерката на левицата, отстранена временно от власт на 12 май, ще се реши при окончателния вот в края на месеца.
Ако бъде окончателно отстранена, Русев губи политически права за 8 години, ако не – ще довърши мандата си до края на 2018 година. Повечето сенатори политически анализатори са на мнение, че Русев, обвинена, че е манипулирала данните за бюджета, практика, използвана и от предшествениците й, ще загуби поста си. За да се случи това, поне 54 от 81 сенатори трябва да се обявят срещу президента. Ако Русев, която е политически наследник на президента Лула да Силва, загуби, това ще е краят на 13-годишното управление на Работническата партия. Във вторник докладчикът на специалната комисия сенатор от десницата Антониу Анастасиа препоръча продължаването на процедурата срещу нея.
За да продължи процедурата, днес членовете на комисията трябва да гласуват за това с 16 гласа срещу пет. Ако вицепрезидентът на Русев Мишел Темер довърши мандата й, Русев ще е вторият бразилски държавен глава, отстранен от парламента за 24 години, след президента Фернанду Колор ди Мелу.