Натрупването на животински мазнини провокира злокачественото израждане на клетките
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Как се доказва и как се лекува рак на дебелото черво?
Станимир Георгиев, Разград
Първо се прави ректално туширане, чрез което се установява има ли някакво уплътнение в дебелото черво. Данните се допълват от общия преглед и оплакванията на пациента. Например следят се отделянията за наличие на кръв. Извършва се и рентгеново наблюдение след поставяне на бариева клизма.
Следващото изследване се нарича сигмоидоскопия. При него тънка, дълга, светеща тръба от фибростъкло се въвежда през ануса и се търсят образувания в лявата стена на долната част на дебелото черво. Не се използва упойка. Най-надеждна е диагностиката чрез колоноскопия. При слаба местна упойка лекарят поставя през ануса тръба с обектив, чрез която се изследва цялото дебело черво. Съществено предимство на метода е, че по време на изследването могат да се отстраняват наличните образувания и по-късно да се изследват дали са злокачествени.
Засега в повечето случаи се прилага класическото лечение на рака на дебелото черво - хирургическо отстраняване на засегнатия участък, поставяне на т.нар. анус-претер, химиотерапия. По лекарска преценка се прави облъчване. Най-новото лечение се основава на т.нар. генен метод. Той е по-малко травмиращ. Основава се на научния факт, че бактериите, които предизвикват салмонелоза, атакуват успешно злокачествените тумори в червата. Сега по генен път учените се опитват да променят бактериите така, че да атакуват рака, но да не засягат останалата част от организма. Профилактиката включва следните правила:
Ако имате запек и хемороиди, лекувайте ги своевременно.
След 50-годишна възраст, на всеки 3 години, правете профилактични изследвания.
Ограничавайте приема на животински мазнини. Когато са в голямо количество, те увеличават концентрацията на продуктите от обмяната на холестерола в дебелото черво. Там бактерии ги превръщат във вещества, които могат да провокират злокачественото израждане на клетките.
Наблягайте на високоцелулозните храни – пресни плодове и зеленчуци, които изобилстват в летния сезон. Те потискат активността на отровните вещества, разреждат жлъчните киселини и като метла почистват червата.