Психологът Младен Владимиров за предизвикателството „Син кит“: Разпознаването на самоубийство, особено при тийнейджърите, е много трудно
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Все по-опасни стават игрите в интернет и понякога буквално смъртоносни. Властите по света не потвърждават официално съществуването на най-страшната от всички - предизвикателството „Син кит”.
Преди дни CNN съобщи, че българче на 16 години се е самоубило заради тази игра в Съединените щати.
Едва след смъртта й семейството открило множество бележки, снимки и рисунки и разбрало какво точно се е случвало с детето им преди да се самоубие.
„16 години е възрастта, в която търсим себе си, търсим да се докажем, възрастта, в която се поемат много рискове. В интернет дебнат много опасности.
Разпознаването на самоубийство, особено в тийнейджърска възраст, е много трудно и няма ясни маркери или алгоритъм. Важното е да говорим за нещо друго – за това, че по-голяма част от децата приемат случващото се в интернет за нещо вярно”, коментира в предаването на Нова телевизия „Събуди се” психологът Младен Владимиров.
Корените на предизвикателството „Син кит“ идват от Русия.
Създателят на групата "Смърт" в социалната мрежа „В Контакте” Филип Будейкин в момента е в руски затвор.
Обвинен е в склоняване към самоубийства на 16 момичета. Властите подозират, че 150 деца са се самоубили заради играта. 21-годишният Будейкин призна откъде идва зловещото му вдъхновение - иска да „прочисти обществото”.
Нарича своите жертви „биологичен отпадък”, а самият той не се притеснява да умре.