ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Психологът Росен Йорданов коментира пред БТВ защо се стигна до напрежението пред парламента на 2 септември и баталните сцени.
„Напоследък, когато става думи за протестите, все по-често се говори за война – анализира Йорданов. - Явно трябва да гледаме чрез психологическия подход към ставащото. Може би не е толкова важно какво стана, от гледна точка на по-широкия контекст, на 2 септември, а след 2 септември. Реално, борбата е кой ще привлече на своя страна мнението на мълчаливите хора. Онова огромно мнозинство от хора, които в момента са наблюдаващи”.
Росен Йорданов бе категоричен, че са пресилени твърденията и интерпретациите, че полицията е стояла и чакала.
„Явно полицаите бяха инструктирани да понесат по-голяма агресия, отколкото по принцип би трябвало да понесат – анализира той. - Ако аз трябваше да взимам решение, много по-рано щях да наредя намеса на силите и отделяне на тези, които предизвикват безредиците. Определено целта на всички бе да се удържи моралния кредит на протеста като нагласа. Ситуацията прилича по някакъв странен начи на някаква психодрама”.
Психологът взе отношение и по поведението на премиера Бойко Борисов около ситуацията.
„Подозирам, че за първи път в кариерата си премиера Борисов не пожела да се намеси и реши да послуша съветниците около себе си – каза Росен Йорданов. - Той се чувства комфортно, когато говори с хората от позицията си на авторитет и харизма. Той рядко се е съобразявал с консултантите си по публично поведение. Не мисля, че Борисов игнорира протестите. Това е тактически ход. Подозирам, че слуша хората, които го съветват, че не може да има там диалог. По време на война не се водят мирни преговори. Трябва да спрат сраженията, за да има преговори. А в момента се води сражение”.