ПСС: Всеки лифт е оборудван със съоръжения за евакуация от въжени линии
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всеки един лифт е оборудван със съоръжения за евакуация от въжени линии. Това каза Милен Братанов, от Планинската спасителна служба (ПСС) към БЧК, ръководител на учебно-тренировъчното занимание - спасяване от лифтове и въжени линии, което се проведе на въжени линии Симеоново – Алеко, предаде агенция „Фокус”.
На въпрос как трябва да реагират хората, ако заседнат на лифта Братанов обясни, че: „Хората заседнали в лифт трябва да останат спокойни, да не бързат, да не се опитват да отварят врати или да чупят прозорци. Няма нужда да люлеят седалките или кабинките, както и да създават излишна паника”.
По думите му, хората специалисти много добре се справят при такива ситуации и се стремят всичко да стане по възможно най-бързия начин. На въпрос дали е необходимо хората да сигнализират,че са заседнали, той посочи, че това не е необходимо, а и освен това няма на кого.
„Самата линия постоянно се наблюдава както в долната станция, така и при горната станция. Има хора –специалисти, които взимат решенията дали е необходимо да се направи евакуация. Това решение зависи от началника на линията, тъй като той е този, който знае в какво състояние е линията и дали повредата подлежи на поправка в рамките на разумното време, или е необходима евакуацията”, каза още планинският спасител.
Той подчерта обаче, че по доста по-различен начин се осъществява евакуацията при стръмен терен. Милен Братанов поясни, че има места, където лифтът върви по много по-стръмен наклон, като подчерта, че на тези места освен, че самата евакуацията на хората е много трудна, но и извеждането им след това също представлява голяма трудност.
Той посочи още, че екип от планински служители ги чака долу, за да може да ги поеме и извози до място където е безопасно за тях. Попитан за това колко често им се налага на планинските спасители да извършват подобни евакуации той подчерта:
„В реални условия много рядко се случва да евакуираме хората. Собствениците на съоръженията полагат големи усилия, за да ги поддържат в добро състояние. В последните години сме имали много малко такива случаи. Но въпреки, че са редки случаите, ние сме в готовност, освен това ние си поддържаме нивото и подготовката постоянно”.