BG EN

Путин - най-добрият консултант на Тръмп по въпросите за търговската война

СВЕТЪТ ДНЕС

Путин - най-добрият консултант на Тръмп по въпросите за търговската война

7796
на 20.03.2017
Путин - най-добрият консултант на Тръмп по въпросите за търговската война
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

В последните години никоя друга нация не е събирала толкова голям опит с търговските войни, колкото руската. Ето защо новият държавен глава на Съединените американски щати Доналд Тръмп има всички основания да се учи от Владимир Путин за тънкостите в това отношение, коментира германският национален ежедневник Die Welt.

препоръчано

Първоначалната еуфория в Русия от избирането на републиканеца за нов президент на САЩ постепенно отшумява и на нейно място се налага по-трезвият реализъм. Новият лидер в Белия дом се обяви в подкрепа на разширяването на ядрения арсенал на страната, което раздразни Москва. Надеждите, че след избирането на Тръмп Кремъл ще се превърне в равнопоставен играч на глобално ниво отслабват, така както и тези за отмяна на санкциите, наложени от Запада на Русия. 
Очакванията на Москва са странни, тъй като през последните две години Русия омаловажаваше въздействието на ограниченията, наложени на икономиката й. Това не е лъжа, тъй като на фона на цените на петрола и на структурната криза в икономиката, санкциите всъщност са просто още един негативен елемент в хода на рецесията в страната. 
На търговските ограничения, които Тръмп неотдавна наложи на други държави, Москва не реагира. За някои икономисти обаче само Путин би могъл да посъветва американския си колега по въпросите, свързани с търговските войни - в Москва добре знаят, че подобни спорове и икономическият изолационизъм е малко вероятно да доведат до желаната цел. През последните 15 г. Русия многократно е била в ролята на налагащ икономически ограничения и същевременно потърпевш от тях. И двата варианта не донесоха на Москва нищо друго, освен щети. 

Москва се провали при налагането на търговски ограничения

Русия наложи ограничения за търговията на своите съседи, за да ги направи политически послушни. През 2006 г. Грузия бе притисната с ембарго за внос в Русия на вино и минерална вода. По този начин лидерът на Кремъл се надяваше да нанесе удар на неговия противник Михаил Саакашвили. В следващите години грузинската икономика бе подложена на сериозни сътресения, но в крайна сметка претърпя трансформация, която не се случи в никоя друга страна от постсъветското пространство. Грузия се ориентира към западните стандарти на фона на демокрация и борба с корупцията. Ембаргото, наложено от Русия, в крайна сметка доведе до повишаване на качеството на грузинското производство и разработване на нови пазари. Днес страната, която отдавна е популярна дестинация за руснаците, се радва на южния полъх, добрата кулинария и нулевата толерантност към корупцията. 
Ограниченията върху вноса на молдовско вино или украински селскостопански продукти също не повлияха на политическите процеси в Кишинев и Киев. Единственото, до което доведоха, бе по-нисък стандарт на живот - както в Молдова и Украйна, така и в самата Русия. 
Рядко изключение е Турция - с цялостното търговско ембарго и забраната за чартърни полети до страната Путин постигна успех. По-късно турският президент Реджеп Тайип Ердоган се извини за свалянето на руския изтребител през 2015 г. С провокацията на конфликта, обаче, Путин също пое голям риск: Турция е втория по големина потребител на руски газ след Германия.

По-ниско качество на живот за руските потребители

Макар самата Русия да е засегната от търговски ограничения, Путин не предприема никакви политически действия за отслабването им. А стандартът на живот в страната отдавна е с по-ниско качество. Не само ембаргото върху Русия, но и самоналожената забраната за внос на западни селскостопански стоки доведоха до значително по-високи цени в магазините за хранителни стоки и влоши ситуацията за милиони руски потребители. 
По рафтовете в магазините няма западно сирене, а за руските млечни продукти цената понякога дори е двойна. Само строгият държавен контрол блокира надуването на цените, твърдят експертите. Макар търговските ограничения да са обявени официално като възможност за увеличение на местното производство, подобен икономически план в крайна сметка е нож с две остриета.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 8
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК