Путин и Обама размениха няколко думи, облечени в китайски ризи (уникални снимки)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Барак Обама и Владимир Путин все пак успяха да разменят няколко думи на срещата на върха на Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС), въпреки, че обстоятелствата не позволяваха официални разговори. От сутринта американският президент пренебрегна традиционната среща на лидерите с Деловия съвет на форума, а за съвместната снимка зае стратегическо място, далеч от Владимир Владимирович, когото организаторите поставиха до Си Дзинпин. Двамата лидери се постараха да не се поглеждат, но в крайна сметка за снимките в национални облекла на Путин и Обама връчиха ризи с еднакъв цвят – малиново червен.
Благодарение на срещата на върха на АТИС през цялата последна седмица пекинците се събуждат под чисто небе и имат рядката възможност да се насладят на топлите лъчи на есенното слънце. За може смогът и задръстванията да не развалят впечатлението на гостите от китайската столица, властите в Пекин предприеха безпрецедентни мерки. От 3 ноември около 1000 фабрики и заводи, разположени на 200 км. от Пекин, бяха затворени. Жителите на съседния град Тяндзин (14 млн. души) се наложи да стоят на студено до края на срещата. Чиновниците уверяват, че обикновените китайци са свикнали да правят подобни компромиси: през 1972 г. по време на визитата на Никсън неочаквано завалял сняг, 100 хил. души излезли на улицата, за да изчистят пътя от резиденцията до Великата китайска стена. „Освен това, има и печеливши: учениците и държавните служители, за които властите обявиха миниваканция, - разказва Лю Ин, който работи като доброволец на срещата на върха на АТИС, - Сега не се сключват бракове, не се издават паспорти и дори не се събират данъци”.
По традиция в първия ден на форума държавните глави се срещат с членовете на Деловия съвет на АТИС, в който влизат представители на най-големите компании в региона (срещата се проведе далеч от очите и ушите на медиите). „От 21 лидери само двама пренебрегнаха срещата – министър-председателят на Австралия Тони Абът и президентът на САЩ Барак Обама”, разказа за журналисти банкерът Андрей Костин. По думите му, на участниците не било обяснено отсъствието им, и бизнесмените бяха раздразнени: Обама пропуска вече трета поред среща, като демонстрира с това пренебрежението си към Деловия съвет на АТИС.
За разлика от американския лидер, Владимир Путин не избяга от никого, и покрай задължителната програма все участие и в едно от пленарните заседания, на което разказа на бизнесмените за перспективите за сътрудничество със страните от азиатско-тихоокеанския регион (АТР).
Президентът подчерта, че сега това направление в приоритетно за Русия. Правителството има за задача да увеличи дела на АТР във външната си търговия до 40%, като заедно с това увеличи и несуровинните стоки. „За производство в Далечния изток се формират територии за напредничаво развитие, където ще бъдат създадени най-високи конкурентни условия”, обеща Путин. Той призова азиатските инвеститори да участват по-активно в съвместните проекти и да не обръщат внимание на спекулативните „скокове” на рублата, тъй като събитията носят конюнктурен характер и изобщо не са свързани с икономически фактори.
„Нашите основни показатели по златния резерв и баланса в платежоспособността остават на добро ниво. Това ни позволява да контролираме ситуацията без допълнителни извънредни мерки: не смятаме да въвеждаме ограничения за движение на капитала”, заяви Путин, като добави, че Централната банка на Русия ще продължи „таргетирането” на инфлацията. Трудно е да се каже, как са се отнесли чуждестранните инвеститори към тези думи, но руският пазар реагира моментално. Буквално след десет минути след изказването на президента доларът и еврото рязко свалиха стойността си.
При това, дали преднамерено или случайно, Путин зарече рублата „фактически свободно конвертируема” и обеща, че Русия и Китай скоро ще преминат на платежи в национална валута.
„Разглеждаме възможността за включване на китайски партньори към една от най-големите ни добивни компании („Роснефт”), и едно от условията за такава сделка е разчет на средствата в юани”, заяви той. Да, Русия все още не е взела решение какво ще прави с такова количество китайска валута. Но според президента проблеми няма да възникнат: получените юани могат да се изхарчат за някои стоки, като селскостопанска продукция, която се произвежда в излишък на китайска територия.
Г-н Костин на свой ред предположи, че в юани могат да бъдат сключени всички нови договори за доставка на енергийни ресурси за Китай. При това интерес ще проявят не само петролодобивните компании, но и „Газпром”. „Надявам се, че с времето също ще можем да търгуваме с китайците в рубли. Въпреки полаганите усилия, рублата досега не е станала международно платежно средство, но сега дойде време да направим решителна крачка”, каза Костин, като отбеляза, че допълнителното търсене на руската валута ще помогне за подобряване на курса ѝ...
Най-зрелищната част от срещата на върха на АТИС традиционно е фотографирането на лидерите в национални костюми на страните-организатори. Тази традиция беше възобновена миналата година в Индонезия, и до последния момент не беше ясно, дали Китай ще поиска да я продължи. (През 2009 г. в Сингапур, 2010 г. в Йокохама, 2011 г. в Хонолулу и 2012 г.– във Владивосток президентите се снимаха в скучните си делови костюми)
За радост на фотографите Си Дзинпин реши, че шоуто трябва да продължи. И то най-доброто шоу. По пътя към „Водния куб”, над чийто басейн беше съграден подиум за „семейна снимка”, кортежите бяха посрещнати от хиляди пеещи и танцуващи китайци. Дърветата бяха пищно украсени със светлинки, а самата сграда на куба преливаше в цветовете и символите на АТИС.
За всички участници в снимката организаторите бяха ушили еднакви ризи в китайски стил, при това Обама, Си и Путин бяха в еднакъв червен, малинов цвят. Руският президент закъсня за снимката. Впрочем, този път имаше уважителна причина – среща с министър-председателят на Малайзия, на която се обсъди ходът на разследването по катастрофата на „Боинг” 777, който беше свален през лятото над Украйна.
На подиума Путин застана близо до китайския лидер и по-далеч от Обама, но така или иначе президентите успяха да поговорят помежду си на път за тържествената вечеря, споделят очевидци.
Китайските готвачи решиха да се съобразят с религиозните предпочитания на гостите и да не злоупотребяват с традиционните подправки и лютите сосове. В официалното меню от четири блюда нямаше нито пържена, нито солена храна, а дума не можеше да става за консервирани или оцветени храни. „Риба всички ядат”, съобщи един от участниците във вечерята.