ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Водещото американското издание The Washington Post насочва вниманието на читателите си към нежеланието на държавния глава на САЩ Доналд Тръмп да присъства на срещите на върха в Сингапур и в Папуа-Нова Гвинея. Редакцията привежда мнението на експерти, според които отсъствието на лидера на Белия дом може да се счита за пропусната възможност в момент, в който Вашингтон и Пекин водят борба за влияние в Азиатско-Тихоокеанския регион, пише "Фокус".
Когато световните лидери се съберат тази седмица в Сингапур и в Папуа-Нова Гвинея за регионални срещи на върха, вниманието ще бъде насочено към отсъствието на президента на САЩ Доналд Тръмп, пише Шибани Махтани в авторска статия за вестника.
В Азия сега е сезонът на срещите на върха: лидерите на 10-те страни от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) се събират в Сингапур във вторник за ежегодния си форум. Той означава възможност за укрепване на връзките на регионалните със световните сили. След това по-голямата част от тях ще отпътуват за Папуа-Нова Гвинея, за да присъстват на срещата на лидерите на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС). Тази година форумът се организира от най-бедната страна в блока на тихоокеанските икономики, който включва още 20 държави-членки.
Държавният глава на Руската федерация Владимир Путин ще посети Сингапур за първи път за срещи с лидери от региона, които все повече разчитат на Москва за покупки на оръжие и за осигуряването на дипломатическа защита. С участието си в срещата на върха на АТИС президентът на Китай Си Дзинпин ще подчертае стратегическата игра на Пекин в южната част на Тихия океан, a лидерът на кабинета в Пекин Ли Къцян отпътува за Сингапур, за да разшири споразумението за свободна търговия и да подобри отношенията със страните от Югоизточна Азия. В регионалните срещи на високо равнище ще участват също индийският премиер Нарендра Моди, японският министър-председател Шинцо Абе и южнокорейският президент Муун Дже-ин. Пекин също така гледа на Югоизточна Азия като на перспектива за осъществяването на инициативата „Един пояс, един път“, глобален инвестиционен проект на стойност повече от един трилион долара.
Що се отнася до Тръмп, той възнамерява да пропусне тези срещи - делегацията на САЩ ще бъде водена от вицепрезидента Майк Пенс и съветника по националната сигурност Джон Болтън. Анализаторите смятат, че отсъствието на Тръмп е пропусната възможност и грешно изчислена сметка в момент, в който Вашингтон и Пекин се борят за влияние в район, разположен в „задния двор“ на Китай.
Решението на американския президент да не дойде на срещите на върха е „сериозен проблем и прави много негативно впечатление", твърди Брайън Хардинг, заместник-директор на Програмата за Югоизточна Азия във Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания.
Експерът е категоричен, че всяка страна от Югоизточна Азия се опитва да установи по-тесни контакти със САЩ заради стремежа на Китай за доминация в региона. Фактът, че Тръмп се отказа от участие в двете срещи „не е добър сигнал“ за степента на заинтересованост на Вашингтон в Азиатско-Тихоокеанския регион, обяснява Хардинг, като припомня, че Барак Обама бе първият президент на САЩ, който участвал в серии срещи на АСЕАН.
Миналата година Тръмп присъства на разговорите в Манила, но ги напусна твърде рано и пропусна същинската част на срещата на върха. Представителите на администрацията във Вашингтон обаче са категорични, че отсъствието на американския президент не е сигнал за липсата му на внимание към региона. В авторска статия за същото издание вицепрезидентът на САЩ Майк Пенс увери, интересът на страната към Индо-Тихоокеанския регион е „неизменен и постоянен“.