Путин прави собствена преторианска армия

СВЕТЪТ ДНЕС

Путин прави собствена преторианска армия

7114
на 13.04.2016
Путин прави собствена преторианска армия
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Президентът Владимир Путин направи основен ремонт на системата на правоохранителните операции, за да бъде създадена вътрешна армия, която, в крайна сметка, ще отговаря лично пред него, а не пред някой от министрите в правителството.

препоръчано

Това е най-ясната демонстрация от години на загрижеността на руския президент да запази властта си. На 5 април Путин представи на руския парламент законопроект за създаването на национална гвардия от вътрешните войски на вътрешното министерство. МВР по същество е полицията – във вътрешните войски с личен състав от 170 000 души влизат елитните части за борба с масовите безредици и частите за борба с антиправителствени действия. През първите два президентски мандата на Путин те изнесоха тежестта на сблъсъка в бившия отцепнически регион Чечня и успяха да разпръснат множество несанкционирани митинги.

В допълнение към Вътрешни войски в армията на Путин ще се включат всички специални части на министерството, наричани „космонавти“ от активисти от опозицията заради техните шлемове и оборудване в стила на бойците от „Междузвездни войни“, с потенциал за увеличение в бъдеще. Така съставът на Националната гвардия ще достигне 15% от действащите в руските въоръжени сили, натоварени със справяне с външни заплахи.

Мощните, добре обучени сили ще действат извън министерството под командването на Виктор Золотов, дългогодишен партньор на Путин, когото президентът назначи за шеф на личната си охрана веднага след отиването си в Кремъл през 2000 г. Като много приятели на Путин на държавна служба той е далече по-богат, отколкото би му позволил официалният доход, и е много по-лоялен лично към президента, отколкото вътрешният министър Владимир Колоколцев.

Золотов ще докладва лично на Путин. Както политологът Татяна Становая написа за руския Център Карнеги, независимо от това, че вътрешният министър е близък съратник на Путин и дори един от неговите спаринг-партньори по джудо, „при хипотетичен момент на високо напрежение неговата ръка ще трепне, когато ще трябва да изпълнява заповеди. Золотов изпитва удоволствие от максимална защита. Между Путин – и Золотов като негово продължение – повече няма да има посредници.“ В същото време лоялността на Националната гвардия ще бъде по-сигурна от тази на министерство на отбраната, оглавявано от популярния – и, както се съобщава все по-независим – Сергей Шойгу.

Новата Национална гвардия има свое собствено разузнаване и по този начин разследващи правомощия. Тя също така ще има правото да издава лицензи за огнестрелно оръжие както на частни лица, така и на охранителни фирми – почти 10 млн. души, от ловци до елитни бодигардове. Служителите на Националната гвардия също така ще имат гарантираното право да откриват огън без предупреждение при „специални случаи“ и да не се представят, когато извършват арести. Министерството на вътрешните работи ще бъде сериозно отслабено от реформата.

Всеки път, когато то се нуждае от мускули, ще трябва да се обръща към Золотов. Като утешителна награда Колоколцев, който не е член на вътрешния кръг на Путин, получава 27 000 служители на Федералната служба за контрол на наркотиците и повечето от бившата Федерална миграционна служба, която издава паспорти. Министерството е предадена цялата рутинна полицейска работа, и то губи статута си на най-мощния защитник на Кремъл. За последен път Путин преподреди „силовите министерства“ през 2003 г., основно, за да ги постави по-близо до линията на съветските институции от своята младост.

Новите стъпки изглежда ще бъдат по-значими, както поради това, че руският държавен глава персонално ще поеме контрола върху една армия, така и поради избора на времето. Парламентарните избори ще се проведат през септември – въпреки че те няма да бъдат значимо събитие, защото появилият се резултат законодателен орган вероятно ще подпечатва решенията на Кремъл като сегашния, но ако вотът е очевидно нагласен, както беше през 2011 г., отново може да избухнат протести.

Въпреки че социолозите продължават да съобщават за високи нива на подкрепа за Путин след военните действия в Украйна и Сирия, руснаците също така са под стрес заради продължаващия икономически спад. Според руската централна банка икономическите резултати на страната са се свили с около 1 на сто през първото тримесечие на 2016 г. в сравнение с година по-рано. Путин, който изглежда е убеден, че САЩ и техните западни съюзници не само се стремят да дестабилизират неговото управление, но и да постигнат разпадането на Русия, не иска да рискува. Това ясно иска реорганизацията да бъде завършена доста преди изборите.

До президентските избори през 2018 г. Националната гвардия ще е изгладила своите недостатъци. Тя ще разполага с всички правомощия и функции, необходими, за да противодейства на предполагаем западен заговор и за премахване на всякакво прекалено силно или свързано с насилие несъгласие. За пореден път, вместо да се отваря и либерализира, изстрадалият режим на Путин се затваря в себе си, и мъжът, който стои начело на това, поема все повече и повече преки правомощия. Националната гвардия е проява на недоверието на Путин към останалите руски институции: Той се чувства по-уверен, заобиколен от стари приятели и от контрола върху голяма боеспособна сила. / ------------------ Леонид Бершидски, агенция "Блумбърг". 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за първия ден на май - възможни непредвидени разходи за Скорпионите, новина ще изнерви Стрелците
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Нинова разкри целите на БСП - защо Григорова и Йончева предадоха партията (ВИДЕО)
ново
Днес: 85
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК