ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Последните няколко месеца наблюдаваме бавно, но видимо изменение на съотношението на силите на международната арена, където вчерашните врагове стават приятели с надеждата, че утре няма отново да се опълчат един срещу друг, пише Agora Vox, цитирана от "Фокус". На тази голяма шахматна дъска, както образно се изрази бившият гуру на американската външна политика Збигнев Бжезински, Владимир Путин е опитен играч, чиято цел е да изведе Русия от рамките на съветското минало и да й върне блясъка от времето на Екатерина II, приела в двора си Волтер, и първия руски император Петър Велики.
Както отбелязва аналитикът Матьо Слама, партията на Владимир Путин и европейските лидери са противопоставени не само около Украйна, а на базата на идеи, които са „много по-основополагащи и решаващи“. Владимир Путин може да бъде упрекнат за много неща, но едно не може да му се отрече: неговия ум и умението му да разбира руската душа и култура. Както отбелязва Юбер Ведрин в последния брой на списание Society, тази черта кардинално го отличава от европейските му колеги. „Този човек умее да мисли, той е чел извънредно много. Нещо, което не може да се каже за съвременните европейски лидери. В Путин има дълбочина, която вече не е останала в другите политици“.
В своето важно встъпление при срещата на клуба „Валдай“ през октомври 2014 година Путин блестящо изложи основите на своята доктрина „В условията на доминиране на една страна и нейните съюзници, или, казано по друг начин, сателити, търсенето на глобални решения започна да се превръща в стремеж за налагане на собствените рецепти в качеството им на универсални. Самото понятие „национален суверенитет“ за повечето държави стана относителна величина. Резултатът е очевиден: по-нататъшно разрастване на глобалния хаос“.


