ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Руският президент Владимир Путин предупреди САЩ, че ако Вашингтон разположи ракети с голям обсег в Германия след 2026 г., Москва също ще разположи такива ракети, в чийто обсег ще влиза Западът, предаде Ройтерс.
В реч в бившата имперска столица Санкт Петербург пред матроси от Русия, Китай, Алжир и Индия по случай Деня на руските военноморски сили Путин предупреди САЩ, че рискуват да предизвикат ракетна криза, подобна на тази от времето на Студената война.
"Времето за достигане на цели на наша територия от тези ракети, които в бъдеще може да бъдат оборудвани с ядрени бойни глави, ще бъде около 10 минути", заяви руският президент.
"Ние ще предприемем огледални мерки предвид действията на САЩ, сателитите им в Европа и в други региони на света."
САЩ ще започнат през 2026 г. да разполагат военни способности с голям обсег в Германия, за да покажат привързаността си към НАТО и европейската отбрана, съобщиха по-рано този месец Вашингтон и Берлин.
Тези "епизодични базирания" ще бъдат подготовка за по-дългосрочното разполагане на подобни средства, които ще включват ракети SM-6, крилати ракети "Томахок" и хиперзвукови оръжия, които в момента са в процес на разработка. Всички тези ракети са с по-голям обсег от тези, които към момента са разположени в Европа, заявиха САЩ и Германия.
В речта си Путин каза, че Вашингтон нагнетява напрежение и е прехвърлил ракетни комплекси "Тайфун" в Дания и Филипините, и сравни американските намерения с решението на НАТО да базира ракетни комплекси "Пършинг 2" в Западна Европа през 1979 г.
По онова време съветското ръководство, включително генералният секретар на КПСС Юрий Андропов, се опасяват, че разполагането на "Пършинг 2" е част от сложен план, ръководен от САЩ, за обезглавяване на СССР чрез отстраняване на политическото и военното му ръководство.
"Ситуацията напомня на събитията от Студената война при разполагането в Европа на американските ракети със среден обсег "Пършинг", каза Путин.
Руският президент отново предупреди, че Русия може да възобнови производството на ракети със среден и по-малък обсег, способни да носят ядрени бойни глави, и след това да обмисли къде да ги разположи, след като САЩ базират подобно въоръжение в Европа и Азия.