ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Това, че Доналд Тръмп направи първото си официално посещение в Европа в Полша, а не избра Германия или Париж, показва желанието на САЩ да използват Полша като преден фронт на противопоставянето си с Русия. Това заяви пред Канал 3 историкът проф. Костадин Грозев. Той анализира посещението и речта на американския президент във Варшава пред хиляди варшавяни.
"Това бе знаково, защото Полша винаги е в центъра на събитията в Централна Европа, плод на постоянно германо-руско и германо-съветско противопоставяне, каза професорът.
"Но има и нещо друго много важно за полското интермецо на Тръмп - тя е една от малкото държави в НАТО, която изпълнява ангажимента да отделя 2% от вътрешния си брутен продукт за своята отбрана. Освен Германия, едва ли има друга и то голяма държава. Тръмп може би подава една ръка на Варшава и по линията на приобщаване.
А обявяването на готвещото се подписване на споразумението за разполагане на американските ракети "Пейтриът" в Полша, за което се знаеше, но не се очакваше да бъде обявено точно преди срещката на Тръмп с Путин (утре), ще добави елемент на надцакване в отношенията им, добави проф. Грозев.
"И стигаме до ключовата среща в петък - между Путин и Тръмп. Ако научихме нещо през последните 6 месеца, това е че от Тръмп може да очакваме неочакваното. Винаги е имало особено напрежение около първите срещи между лидерите. В тях се започва началото на един валс, който ще се играе, или от друга страна една шахматна партия, или открита конфронтация. В такива срещи се изпитват и нервите на другата страна, Тръмп знаем че лесно може да бъде изнервен и разгневен, но някои го подценяват, така че не съм сигурен по какъв сценарий ще се развие разговорът между него и Путин. Все пак увертюрата - това с ракетите в Полша, това което става в Северна Корея и нейната ядрена програма, динамичното развитие на отношенията между САЩ и Китай, показва очевидно, че живеем в много драматични времена. В които не осъзнаваме наистина колко са драматични. Има преразпределение на влияние, в такива динамични времена често става въпрос наистина за полагане на някакви нови основи, принципи на междудържавни отношения.
Професор Грозев посочи, че има особено значение фактът, че Путин и Тръмп ще се срещнат в Германия, а не на свой терен.
Това, че Доналд Тръмп направи първото си официално посещение в Европа в Полша, а не избра Германия или Париж, показва желанието на САЩ да използват Полша като преден фронт на противопоставянето си с Русия. Това заяви пред Канал 3 историкът проф. Костадин Грозев. Той анализира посещението и речта на американския президент във Варшава пред хиляди варшавяни. "Това бе знаково, защото Полша винаги е в центъра на събитията в Централна Европа, плод на постоянно германо-руско и германо-съветско противопоставяне, каза професорът. "Но има и нещо друго много важно за полското интермецо на Тръмп - тя е една от малкото държави в НАТО, която изпълнява ангажимента да отделя 2% от вътрешния си брутен продукт за своята отбрана. Освен Германия, едва ли има друга и то голяма държава. Тръмп може би подава една ръка на Варшава и по линията на приобщаване. А обявяването на готвещото се подписване на споразумението за разполагане на американските ракети "Пейтриът" в Полша, за което се знаеше, но не се очакваше да бъде обявено точно преди срещката на Тръмп с Путин (утре), ще добави елемент на надцакване в отношенията им, добави проф. Грозев. "И стигаме до ключовата среща в петък - между Путин и Тръмп. Ако научихме нещо през последните 6 месеца, това е че от Тръмп може да очакваме неочакваното. Винаги е имало особено напрежение около първите срещи между лидерите. В тях се започва началото на един валс, който ще се играе, или от друга страна една шахматна партия, или открита конфронтация. В такива срещи се изпитват и нервите на другата страна, Тръмп знаем че лесно може да бъде изнервен и разгневен, но някои го подценяват, така че не съм сигурен по какъв сценарий ще се развие разговорът между него и Путин. Все пак увертюрата - това с ракетите в Полша, това което става в Северна Корея и нейната ядрена програма, динамичното развитие на отношенията между САЩ и Китай, показва очевидно, че живеем в много драматични времена. В които не осъзнаваме наистина колко са драматични. Има преразпределение на влияние, в такива динамични времена често става въпрос наистина за полагане на някакви нови основи, принципи на междудържавни отношения. Професор Грозев посочи, че има особено значение фактът, че Путин и Тръмп ще се срещнат в Германия, а не на свой терен.