BG EN

Пушачите на електронни цигари застрашени от сърдечни болести

ГОРЕЩО
ШАРЕН СВЯТ

Пушачите на електронни цигари застрашени от сърдечни болести

11324
на 09.03.2019
Пушачите на електронни цигари застрашени от сърдечни болести
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

препоръчано

Хората, които пушат електронни цигари, по-често са засегнати от сърдечни болести в сравнение с онези, които не прибягват до употребата им, сочат предварителните резултати от широкомащабно изследване, цитирани от Франс прес.

То не е установило причинно-следствена връзка,.

Електронните цигари се появиха преди десетина години и затова изследванията върху ефекта от употребата им са относително скорошни. Сега учени са изследвали въпросници, попълнени от близо 100 000 души в САЩ през 2014, 2016 и 2017 г. Оказало е, че случаите на инфаркт на миокарда са с 34 на сто повече сред ползващите електронни цигари в сравнение с онези, които не прибягват до употребата им, като се държи сметка за рискови фактори, свързани с възрастта, пола, индекса на телесна маса, нивото на холестерола, кръвното налягане.

Рискът от сърдечносъдови болести е увеличен с 25 на сто, а от депресия и безпокойство - с 55 на сто.

"Досега знаехме малко за сърдечносъдови заболявания, свързани с използване на електронни цигари - заяви ръководителят на изследването Мохиндер Виндхиал от Канзаския университет. - Получените резултати трябва да бият тревога за дължащите се на употребата на електронни цигари здравни рискове."

Изследването показва също, че рискът за пушачите е още по-голям в сравнение с този за непушачите.

Резултатите от изследването ще бъдат представени на конференция на Американския колеж по кардиология следващата седмица.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с хороскоп за неделя - Телците да очакват проблеми с колегите, Лъвовете да се пазят от грешки САМО В ПИК! Алена с хороскоп за неделя - Телците да очакват проблеми с колегите, Лъвовете да се пазят от грешки
ПИК TV x
ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Министър Георг Георгиев след гласуване в “Слатина”: Пряка заплаха за България от войната в Близкия изток няма (СНИМКИ/ВИДЕО) ЕКСКЛУЗИВНО В ПИК TV! Министър Георг Георгиев след гласуване в “Слатина”: Пряка заплаха за България от войната в Близкия изток няма (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 33
горещо
hot
най-четени новини в момента