BG EN

Първата жена президент на Словакия, встъпи в длъжност

Европа

Първата жена президент на Словакия, встъпи в длъжност

7604
на 16.06.2019
Първата жена президент на Словакия, встъпи в длъжност
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Зузана Чапутова днес стана най-младият президент на Словакия, както и първата жена на поста, предаде ДПА. "Не съм дошла да управлявам. Дойдох да служа на гражданите", заяви 45-годишната либерална адвокатка, встъпвайки в длъжност. 

препоръчано

Чапутова бе избрана през март като представителното лице на междупартийно движение срещу корупцията и служебните злоупотреби. Преди встъпването си в длъжност проевропейски насочената Чапутова подаде оставка от либералната коалиция "Прогресивна Словакия". 
Тя спечели президентските избори след месеци на демонстрации, последвали убийството на разследващия журналист Ян Куциак, който бе застрелян в дома си край Братислава миналия февруари, докато работел по материал за връзките между словашкото правителство и италианската мафия.
Самотна майка на две дъщери, Чапутова бе многократно критикувана от църквата и други консервативни групи заради позицията си спрямо абортите и хомосексуалността. Победата й обаче показа, че Словакия не е толкова консервативна, колкото мнозина мислят, отбелязва ДПА. 

Чапутова печели възхищение сред партийните редици заради баланса при избора си на съветници. Редица национални малцинства, включително ромите, и други групи в неравностойно социално положение, ще получат глас в президентския дворец благодарение на назначаването на известен експерт, изучаващ бедността, в екипа на новия държавен глава. 

В речта при встъпването си в длъжност новият президент заяви, че държавните служители, които са се показали неспособни да изкоренят корупцията, може да загубят местата си. Тя обеща също да направи така, че правосъдната система да работи справедливо за всички, допълва Ройтерс.

Изборът на Чапутова се открои на фона на възхода на популистките и националистическите партии в Европа. Борбата й срещу незаконно сметище в родния й град й спечели прякора "Словашката Ерин Брокович", по името на героинята на Джулия Робъртс в едноименния филм от 2000 година.
При встъпването си в длъжност тя призова също така ЕС да застане начело на борбата с климатичните промени. 

Президентът на Словакия има малко правомощия при решаването на всекидневни въпроси, но назначава премиера и има право на вето при назначенията на висши прокурори и съдии.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
БОМБА В ПИК ТV! Бившата жена на Емил Дечев с разтърсващо интервю пред медията ни: Дъщеря ми бе употребена за политически параван. Когато тя е с него, нямам представа къде се намира. Взима й телефона и го изключва. Веднъж ми се обади от Франция (ВИДЕО) БОМБА В ПИК ТV! Бившата жена на Емил Дечев с разтърсващо интервю пред медията ни: Дъщеря ми бе употребена за политически параван. Когато тя е с него, нямам представа къде се намира. Взима й телефона и го изключва. Веднъж ми се обади от Франция (ВИДЕО)
ново
Днес: 101
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК