Първата световна война дава повод на Тръмп и Путин да обсъдят Третата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Първата световна война ще даде повод на Русия и САЩ да обсъдят Третата, пише вестник “Независимая газета в своя водеща статия.
След като САЩ обявиха оттеглянето си от Договора за премахване на ракетите със среден и по-кратък обсег (ДРСМО), стана очевидно, че съдбата му може би е основната тема на срещата на президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп в Париж - в рамките на 100-годишнината от края на Първата световна война. Отношенията между двете страни, усложнени от липсата на разбирателство по редица въпроси от международния дневен ред, изглежда са лишени от възможност да постигнат компромис, предава Фокус. А именно такива перспективи в западната експертна среда предвиждаше диалога за стратегическа стабилност в навечерието на преговорите в Хамбург през 2017 г. Но мястото, където ще се проведе следващата среща между Путин и Тръмп, вдъхва надежда, че все още има шансове да се разберат един-друг. Както казват интервюираните в Париж, Франция е готова да стане посредник между Русия и Съединените щати по всеки въпрос.
"Ние сме убедени, че диалогът допринася за процеса на изграждане на мир", каза Кристиан Камбон – председател на Комисията по външни работи и отбрана на среща с руски журналисти в Париж във френския Сенат, в отговор на въпроса от вестника. - Ако САЩ и Русия искат диалог, мисля, че те вече са достатъчно зрели, за да говорят за нещо помежду си. Въпреки това, ако френската страна може да помогне за провеждане на този диалог или за установяване на взаимно разбирателство, ние ще сме много доволни от това. Винаги правим това от сърце и с уважение към участващите страни. Ние уважаваме както Москва, така и Вашингтон. "
Диалогът между руският и американският лидери може да бъде наистина труден, като се има предвид, че предметът на ДРСМО ще бъде една от основните теми в преговорите. "Трябва да разберем на къде се движат Съединените щати по този въпрос", потвърди заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Райков в програмата "Голяма игра" на по Първи канал. В подкрепа на запазването на руско-американските споразумения, сключени през 1987 г. се изказват европейски съюзници на Съединените щати, включително Франция. За тях е въпрос на осигуряване на собствената им сигурност.
Действията на Съединените щати по отношение на ДРСМО са очевидно мотивирани от желанието да не отстъпват от нивото на китайския арсенал. Американският съветник на президента за национална сигурност Джон Болтън, който миналата седмица посети Москва в двудневно посещение, прикани руската страна да започне стратегически преговори по китайската политика, която според него представлява заплаха както за Москва, така и за Вашингтон. Съответното изявление на съветника на Тръмп в интервю за Ройтерс направи и в столицата на Грузия. Представителят на Белия дом нарече ДРСМО реликва от Студената война и изрази увереност, че китайската политика застрашава Русия поради простата причина, че централната част на Руската федерация е достъпна за китайски ракети, които не са ограничени от никакви международни договори. Въпросът за противопоставянето на политиката на Пекин съвсем не е изключен в разговора между Путин и Тръмп във френската столица. Вярно е, че има съмнения, че този разговор ще допадне на руския лидер. Практиката показва, че Кремъл обикновено търси заплаха на Запад, а не на Изток.