ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Ново откритие на испански учени преобърна представата за това как се изглеждали първите европейци. Според наложила се теория първите жители на Стария континент са били със светла кожа заради ниските нива на ултравиолетова радиация в Европа по това време.
Последните открития обаче показват, че това е огромна заблуда. Всъщност живелите преди 10 хиляди години били доста по-мургави, при това със сини очи. За това говори ДНК-то на скелет, открит през 2006 г. в Испания.
"Предполагахме, че бялата кожа се е появила доста рано в Европа – още през ранния палеолит. Но ето че тук е различно. Този човек е имал африкански тип на гените за пигментация на кожата", обяснява Карлес Лалуеса-Фокс от Испанския институт по еволюционна биология.
След това откритие сега учените са убедени, че светлият цвят на кожата на европейците се е появил много по-късно. Предполагат, че това се е случило през неолита, когато ловците уседнали и станали земеделци.
Причината за изсветляването на кожата е промяната в храненето. Освен това хората започнали да приемат по-малко витамин Д. При липса на естествен витамин Д кожата може да го произвежда от слънчевите лъчи, само че тъмната кожа синтезира много по-малки количества светлина, което води до прoмяна, пише BBC.