ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Първият вицепрезидент на Европейската комисия е убеден привърженик на Механизма за сътрудничество и проверка, който Европейският съюз прилага към България и Румъния, за да следи правосъдните реформи, борбата с корупцията и с организираната престъпност. Това става ясно от отговорите на Франс Тимерманс на предварително зададените му от евродепутатите въпроси. Според процедурата кандидатите отговарят на писмени въпроси преди да се явят на устно изслушване в Европейския парламент.
„Понякога за страните членки е по-лесно да приемат трудната истина от Комисията, вместо от своите”, казва холандецът.
Според него механизмът е показал, че Комисията може да бъде честна и обективна, правейки спокойни и независими анализи.
Тимерманс, в чийто ресор влиза и върховенството на закона обещава да е решителен при изпълнението на правомощията си. Запитан за спазването на Хартата на основните права, той заявява, че при сериозни нарушения няма да се поколебае да предложи отнемането на правото на глас на страна членка – мярка, която беше обмисляна по отношение на Унгария преди няколко години.
Първият зам. на Юнкер ще праща еврокомисарите да говорят пред националните парламенти в страните членки и ще дава на националните депутати и неправителствени организации европейски проектозакони на по-ранен етап. Досега Европейската комисия не публикуваше чернови на законодателство, преди да е одобрено от еврокомисарите. Тимерманс обещава още да направи задължителен регистъра на лобистите в Брюксел. В европейската столица работят около 15 000 лобисти и около 80 на сто от тях са се регистрирали в доброволния списък. Институциите няма да приемат на срещи лобисти, които не са вписани в регистъра, уверява Тимерманс. Първият вицепрезидент смята да даде личен пример като ще публикува на интернет страницата си информация за всичките си срещи с професионални организации и частни лица по въпроси, свързани със създаването и прилагането на европейски политики.