BG EN

ПЪРВО В ПИК TV: Борисов и министрите с разкрития след спешното съвещание заради хакерската атака - Горанов: Засегнати са 3% от данните и няма опасност от финансови злоупотреби (ОБНОВЕНА)

Политика

ПЪРВО В ПИК TV: Борисов и министрите с разкрития след спешното съвещание заради хакерската атака - Горанов: Засегнати са 3% от данните и няма опасност от финансови злоупотреби (ОБНОВЕНА)

85048
на 16.07.2019
ПЪРВО В ПИК TV: Борисов и министрите с разкрития след спешното съвещание заради хакерската атака - Горанов: Засегнати са 3% от данните и няма опасност от финансови злоупотреби (ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Премиерът Бойко Борисов, финансовият министър Владислав Горанов и министърът на вътрешните работи Младен Маринов излизат с първи подробности след хакерската атака срещу НАП, заради която бе свикан спешен съвет по сигурността, както първо ПИК съобщи. 

препоръчано

Министър-председателят събра около 9,20 ч. тази сутрин на съвет по сигурност шефовете на всички служби, както и министрите, за да видят колко е тежко положението, колко и какви данни са изтекли, както и да обсъдят действията след атаката. 

В 11 часа репортерът на ПИК TV на място съобщи, че изявленията след срещата ще започнат всеки момент и журналистите бяха помолени да приготвят микрофоните си на указаните места до колоните в залата за брифинг в Министерския съвет. Все още не е ясно кой от министрите ще даде повече информация или самият премиер. 

Министър Младен Маринов съобщи, че на срещата са обсъждани установените данни за атаката. "От руски домейн е изпратено съобщението до български медии с линкове, които водят до сървър, на който е качена информация. От проверката на част от нея, която продължава, става ясно, че информацията съвпада с данни на сървърите на НАП. Това потвръждава, че е извършен нерегламентиран достъп до сървърите на НАП.
Екипите продължават работа за минимизиране на щетите и укрепване на сигурността. По заповед на премиера се проверяват и сървърите на всички държавни институции", заяви Маринов. 

Финансовият министър Владислав Горанов заяви, че е установено, че информацията е част от базата данни на НАП. "Около 3% от информацията от базата е засегната. Има изтекла и данъчно-осигурителна информация, но тя не е достатъчна, за да се направи цялостен извод за финансовото състояние на дадено лице. 
НАП е една от най-достъпните от гледна точка на комуникации, тъй като 114 услуги се извършват онлайн за гражданите. На ден има хиляди справки, които се извършват.

Една от услугите, въведена през 2012 г. е установено, че е по-уязвима. Това е такс рефънд система, която се ползва за възстановяване на ДДС от български граждани, които са извършвали сделки от чужбина.

Проверяваме дали злонамерените действия са извършени от вътре, тъй като не изключваме никакви варианти. 
Ще поискаме съдействие и от европейската служба по киберсигурност, тъй като подобни мащабни атаки са сериозни. 
Сега сме ограничили достъпа до тази услуга, която се счита за по-уязвима от аналатиците. 

Стараем се обаче да запазваме и развитието на електронното управление и да предлагаме онлайн услугите за гражданите. 
Не ми се иска да търся връзка, както в думите на министър Маринов, с придобиването на изтребители, тъй като атаката е осъществена по-рано и още анализираме защо данните са разпространени сега. Не искаме да се правят спекулации по темата преди анализите да са готови. 
Тъжният извод е, че светът е в кибер война и кибер сигурността е тема, която ще става все по-важна и виждате, че тя е актуална във всички държави", заяви Горанов.

По думите на финансовия министър няма опасност за българските граждани, чиито данни са изтекли. "Наивно помолихме тези, които са качили информацията да я свалят, но не получихме отговор. Колко граждани засяга, няма точни данни. Записите са милиони, но те може да се отнасят за едно и също лице. Тепърва установяваме точния брой лица. 3% от базата е изтеглена, както ви казах. Но това не са класифицирани данни, а са качени от самите граждани в декларациите им и от тях не могат да се направят заключения за финансовото състояние на определено лице", съобщи още той. 

На въпрос на ПИК кога ДАНС са съобщили за атаката и щом данните са източени отдавна, не се ли е знаело това по-рано и медиите или ДАНС са съобщили първи, Горанов отговори, че това е станало вчера, след като информацията е изпратена от хакерите на медиите. "Никой не е защитен от подобно посегателство и тепърва ще се произнесе за това и комисията за личните данни", каза още той. 

На въпрос на медията ни дали ще има оставки в НАП или ДАНС, Горанов заяви, че специалисти в публичния сектор се намират трудно. "В частния сектор тези специалисти получават в пъти повече и затова е трудно ние да си позволим да сме конкуретноспособни. Говорихме на съвета за това, но въпреки всичко едва ли можем да си позволим много кадри. Ще работим обаче за изграждане на специализирано звено от специалисти. Финансовата сигурност на държвата към момента не е застрашена, но е неприятно репутационно да се уязви най-развитата онлайн агенция и може би това е целено. Но виждате, че това се случва и в Германия, и в много развити сържави. Тук идва въпросът за отворените системи за отдалечено административно обслужване и балансът със сигурността. Десетки милиони запитвания има към сървърите на НАП за година и няма гаранция, че едно от тях или няколко няма да са зловредни. Такива неща са се случвали досега, но ние сме се справяли", заяви Горанов и коментира, че и Мария Габриел е уведомена и тя съдейства за помощта на експерти от ЕС по киберсигурност. 

Припомняме, че от снощи ДАНС, МВР и Националната агенция за приходите (НАП) проверяват сигнал за изтичане на данни от масивите на приходната агенция, както ПИК съобщи.

По-рано вчера на електронната поща на определени медии е получен линк, от който може да се изтеглят файлове, за които се твърди, че принадлежат на Министерството на финансите. В момента се извършва проверка дали данните са реални. По първоначална информация атака е станала преди година, тъй като данните са от тогава. Не е ясно защо се пускат едва сега и експерти коментираха, че вероятно става дума за хибридна война, заради закупуването на американските изтребители Ф-16.

В писмото си хакерите заявяват, че е бил „пробит” един от сървърите на Министерството на финансите и през него е източено съдържанието на над 110 бази данни. „Над 5 млн. български и чужди граждани са засегнати”, пишат те. За доказателство е приложен линк към част от задигнатата информация. Проверка в съдържанието на архива показва голям брой файлове с имена, сходни с тези на институции като НЗОК и Агенцията по заетостта. Те поне на пръв поглед съдържат експортирани данни от масиви.

Някои от колоните са нечетливи или са свързани със системни кодове, но други съдържат, например, низове, които приличат на ЕГН и ЕИК номера на физически и юридически лица. Минути преди 17 ч. вчера на сайта на НАП е публикувано съобщение, според което „НАП и специализираните органи в МВР и ДАНС проверяват сигнал за потенциална уязвимост на компютърната система на Националната агенция за приходите”. Разследващите проверяват дали данните са реални.

Мотивите на хакерите са неясни, но съобщението им приключва с призив създателят на „Уикилийкс” Джулиан Асандж да бъде освободен. "Правителството ви е умствено изостанало. Киберсигурността ви е пародия", пишат извършителите на кибератаката.

 Вижте изявленията на министрите след съвета във видеото на ПИК TV:

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 9
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК