ПЪРВО В ПИК TV! Борисов обеща подкрепа за Праисторическия солодобивен и градски център в Провадия - мястото ще бъде достъпно за туристи (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)

Политика

ПЪРВО В ПИК TV! Борисов обеща подкрепа за Праисторическия солодобивен и градски център в Провадия - мястото ще бъде достъпно за туристи (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)

38810
на 03.10.2019
ПЪРВО В ПИК TV! Борисов обеща подкрепа за Праисторическия солодобивен и градски център в Провадия - мястото ще бъде достъпно за туристи (СНИМКИ/ОБНОВЕНА)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Борисов е на посещение в  Праисторически солодобивен и градски център в Провадия-Солница. Заедно с него са министрите на финансите Владислав Горанов и на културата Боил Банов. 

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

Премиерът инспектира археологическите проучвания на Солницата, както и от дейностите по аварийната консервация на каменните отбранителни стени и структури от халколита.

Той бе посрещнат от ръководителя на изследователския екип чл.-кор. проф. Васил Николов от НАИМ – БАН.

"Пускайте поръчка да върви за тоалетни, за музея", препоръча Борисов, който огледа разкопки с находки на хиляди години. 

По-късно Борисов написа на страницата си във Фейсбук: "Посетих още едно от прекрасните исторически места в България - Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. Това е най-старият солодобивен център в Европа, превърнал се в първия праисторически град на нашия континент. Състои се от укрепено с каменни стени селище, производствен солодобивен комплекс, ритуално поле и некрополи и заема площ от около 200 дка. Много съм доволен от работата на археолозите". 

"Поех ангажимент правителството да осигури средствата за довършването на археологическите проучвания и осигуряване на нужните условия, за да бъде мястото достъпно за туристи", допълва премиерът.

Това е единственото находище на каменна сол в България като почти в центъра на солното огледало се издига праисторическа селищна могила, а върху нея - тракийска надгробна могила.

„Златно време е, нека хората работят. Направете разчетите, парите не трябва да ви спират, ще ги заложим в бюджета за догодина“, заяви премиерът Борисов пред археолозите. Той добави, че обектът наистина е уникален.

„Имаме стена на 6700 години и като уточним, че Китайската стена е с 4000 години по-млада, това буди внимание и привлича туристи“, отбеляза българският министър-председател. Според него предложеният от археолозите Музей на солта може да бъде разположен на територията на праисторическия обект. Ръководителят на научния екип, който извършва археологическите разкопки на обекта - проф. Васил Николов заяви, че хората не могат да си представят колко важна е солта – а всъщност без нея не може да се живее.

Комплексният праисторически обект представлява останките на най-стария солодобивен център в Европа (5500 - 4200 г. пр. Хр.), превърнал се в първия праисторически град на нашия континент (4700-4200  г.  пр.  Хр.). Състои се от укрепено с каменни стени селище, производствен солодобивен комплекс, ритуално поле и некрополи. Заема площ от около 200 дка.

"Това е центърът на европейската цивилизация, не трябва да се подценяваме. В Европа няма нищо по-старо от това селище“, уточни проф. Николов, който заедно с екип от около 60 души започва работа над селищната могила Провадия–Солницата през 2005 г.

„Много съм доволен от археолозите, действаме с всички сили“, обобщи премиерът Борисов, изтъквайки важността на археологическите проучвания, които се извършват на редица места в страната.

Министър-председателят възложи на министъра на културата Боил Банов заедно с министъра на образованието Красимир Вълчев да обмислят възможността за обучението на реставратори, след като проф. Николов информира, че има недостиг на такива специалисти.

Археолозите разказаха на министър-председателя Бойко Борисов, че изваряването на разсол в керамични съдове е най-ранният регистриран в Европа случай на тази технология за получаване на сол, а Провадия-Солницата е най-древният солодобивен център на стария континент. На обекта засега са установени четири съоръжения за изпаряване на сол, датиращи към късния неолит и късния халколит (5200-4200 г. пр. Хр.).

В резултат на труда на археолозите са разкрити останки от три праисторически каменни отбранителни съоръжения по периферията на селищната могила. Продължават и научните издирвания на некропола от по-ранните фази на халколитното обитаване, както и на керамичния производствен център.

Министерство на културата (МК) финансира по програма „Консервационно-реставрационни работи“ изграждане на защитно покритие над каменните останки. За целта през 2018 г. бяха осигурени  40 000 лв., а за  2019-а - 46 960 лв. Няколко поредни сезона МК финансира и теренните археологически проучвания на обекта като отделените суми за изминалата година бяха 20 000 лв., а за 2019-а са 30 000 лв.

Археологическите проучвания на праисторическия обект заедно с премиера Бойко Борисов посетиха министърът на финансите Владислав Горанов и министърът на културата Боил Банов. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
Васил Тончев с ТОП прогноза пред ПИК TV: Борисов бие на вота - вариантите за мнозинство са два и той вече ги е набелязал. Но вървим към нова спирала от избори (ВИДЕО) Васил Тончев с ТОП прогноза пред ПИК TV: Борисов бие на вота - вариантите за мнозинство са два и той вече ги е набелязал. Но вървим към нова спирала от избори (ВИДЕО)
ново
Днес: 92
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК