ПЪРВО В ПИК TV: Борисов скръцна със зъби на Цветанов! Завръщането му в парламента май няма да го бъде (ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Милиони евра харчи ЕС за тези съвети. Сметнете разходите, самолетите, делегациите, хотелите - никак не са малко. Целта беше искането на Великобритания да се удължи този срок. И двете страни не искат по тяхна вина да е разводът. Вината за шока и ужасът да не е на никоя страна. Това каза премиерът Бойко Борисов по темата, която вълнува всички в ЕС - Брекзит. Вчера той замина за спешната среща на лидерите на съюза по темата, както първо ПИК информира.
"Една от дискусиите и спорът беше колко да е дълъг срокът. Различни - 31 юли, 31 октомври се прие, 31 декември, дори и отвъд тези срокове. Приключихме някъде след 4 часа сутринтна българско време и приехме този срок от 31 октомври", уточни Борисов.
"Този по-дълъг срок означава, че Великобритания остава с пълните си права и да проведе избори", каза още преимерът.
"Думичката отговорно много се търсеше вчера. Когато преговаряш по тежък Брекзит, а всички започват и свършват изреченията си, че Брекзит без сделка е шок и ужас... Бях активен, за да може всичките тези страхове да бъдат опровергани от властите във Великобритания. Не се съмнявам, когато излъчат всяко едно интервю на техния премиер или канцлер, прихващат го всички медии, не се съмнявам, защото във всяка една държава се задава въпросът "А, ако се смени властта?", тогава, когато имат проведени избори, те са си с пълните права и да разглеждат всеки един кризисен или важен въпрос за ЕС", уточни Борисов.
"ЕНП няма партия във Великобритания, но най-голямата лява партия е там. Много ясно разграничаваме от партийното и интереса на държавата. Ние преди всичко се грижим за българските граждани във Великобритания", увери за пореден път премиерът.
"На две-три седмици си повтаряме едно и също. Ако кажа, че съм си тръгнал по-оптимист оттук днес, не съм. Положили сме всички огромни усилия, компромиси", изтъкна Борисов. "Разбира се Обединеното кралство има правото по всяко време да оттегли нотификацията си", натърти българският премиер.
"Днес в Дубровник имаме среща 16+1. Срещата ЕС-Турция беше във Варна, не в Брюксел. Оставам изводите на анализаторите и политиците. Към днешна дата това мога да кажа. Разбрахме се, че 27-те ще се събираме без 28-ата страна-членка. Медиите във всяка една страна задават елементарни на пръв поглед въпроси, че когато отговорът не е ясен и точен, си създават проблеми с колегите", отчете Борисов.
"Много тежък компромис. Някъде два часа се работи само, до мен всички като в кошер се бяха събрали и убеждаваха Макрон да приеме този компромис", каза повече за преговорите министър-председателят.
"Помня предишните избори и това, което направиха с мигрантите в "Овча купел", Триажна гара, Харманли. Това е една изключителна тема, даваща възможност на много политически формации да се закачат за нея.
И с Маринов, пратих Дончев в Габрово, говорих може би 10 пъти с Каракачанов, за да свалят напрежението. Не мога да си обясня как хора, затова се възпламенява общественото мнение и хората, те виждат как отиват и пребиват един човек, хора с присъди, се е получило така.
Чувството за справедливост на хората там е голямо, огромна икономика, строят се заводи, обходи, тунели се строят, това довежда вътрешна миграция на хора, търсещи препитание. Неслучайно икономиката януари и февруари тази година работи по-добре от януари и февруари миналата година.
Надявам се мерките, когато минат днес и тези виновни лица, независимо от произхода, да си понесат наказанието", коментира Борисов снощното напрежение в Габрово.
"Има ли избори, веднага етническото напрежение се вдига и се търсят такива прояви. Възложил съм на Младен Маринов да направи една оценка за работата на директора на полицията там", завърши темата "Габрово" премиерът.
"Защо само Пламен Георгиев? В много институции трябва да се зададе въпросът за доверието. Ние сме правова държава и оставяме проверките да са отговори на въпросите", допълни той по темата за "Апартамент гейт". "Виждате, че навсякъде, в зависимост от това какво искаш да тълкуваш, може да намериш всякакво основание. Възложил съм на Горанов да проучи австрийския и немския модел с данъчните и пазарни оценки. Кога е въведена тази данъчна оценка, какво значи тя?
Пазарът е, когато ние с вас спорим за този телефон, който може да струва за мен 5000 лв., а вие давате 50 лв. Може да има много варианти и обяснения - инвестирах на зелено, харесах си го на изкоп, на отстъпено право... Трябва един политически дебат дали наистина трябва тази данъчна оценка", каза Борисов за продажбите на имоти на данъчна оценка.
"Не искам да бъркам, чух идеята президентът да назначава, направете един експеримент - накарайте да ни дадат име и ни дайде три часа да го видят този човек българските медии. Ако удържи на проверката... нека да дадат предложение", заяви по темата с условието на Румен Радев президентът да назначава шефа на "Антимафия", което бе поискано от БСП.
„Щом има такова нещо, ще говоря с него. Не считам, че е редно“, заяви премиерът. В отговор на въпрос можем ли да изтълкуваме това, че Цветан Цветанов е станал съветник на ГЕРБ в НС, като че е излязъл през вратата, а е влязъл през прозореца, премиерът коментира: „Какво значи съветник? Не съм чул, че е консултант. Това не е влизане в парламента, там има десетки нещатни сътрудници. От вас чувам, ще го проверя, не знам за какво му е“. „Не може да напуснеш като шеф на парламентарна група и депутат, и след това да оставиш подобен въпрос да витае около легитимността на решението. Бих го нарекъл глупост“, подчерта Борисов.
Попитан как ще коментира думите на лидера на НФСБ Валери Симеонов, с които намеква и за неговата оставка, премиерът посочи: „То кой ли не се упражнява по тази тема“. „Това е тежък труд, Валери Симеонов знае като вицепремиер колко време работеше, от 7.30 до 21.30-22.00 часа в Министерски съвет“, обясни Бойко Борисов.
„От 6-7 кандидати за министри или зам.-министри, в момента, в който се спра на него, на другия ден пристига и казва: „знаеш ли, че майка ми или баща ми, или кака ми е направила една сделка, дали няма да се разгледа по оня начин““, обясни министър-председателят. „От целия спектър политици, които в момента виждам в България, а и тези, които дават заявка да стават такива не знам за кой не може да се изкара, каквото и да било и да се интерпретира в зависимост от това коя агенция го прави“, каза още Бойко Борисов.
"Аз не спирам строежа. Моята роля беше да събера няколко замесени институции и да се опитам да съдействам този проблем да бъде решен. Дадох срок на тези институции до понеделникът, който идва, да сме законни. Ние сме правова държава и не мога да кажа спрети строежа или не спирайте строежа", каза и за строежа на "Артекс" в София Борисов.
"Първоначално едната дата падна на Трафалгарската битка. Добре, че беше Цанчев и ми написа СМС, до мен бяха испанският колега и Макрон", върна се отново на Брекзит премиерът.
"Трябва да се пренастроя за летене. Отиваме на 16+1, първата среща със Си Дзинпин е моя. Гумата са я сменили, проблемът е в АБС-системата. Тя се е влачила и се е запалила, защото е блокирала системата. Шансът е, че беше сухо, дълга писта, добър пилот. От триенето нямаше грайфер гумата. Блокирало е колелото, това пилотът ми описа", сподели още за инцидента от вчера с правителствения "Фалкон" Борисов, за който ексклузивно и първо ПИК съобщи снощи.