ПЪРВО В ПИК TV! ГЕРБ с важна информация от Народното събрание за енергийния колапс - партията на Борисов внася нови законодателни промени (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
ГЕРБ излезе с важна информация от Народното събрание за енергийния колапс и какво предлага партията като законодателни промени за решаване на проблема.
Радомир Чолаков обясни, че храмовете и джамиите не са били затворени при кризата по време на Бойко Борисов. Водени от тази идея, от ГЕРБ е весено предложение в бюджетната комисия за църквите и храмовете, което е било отхвърлено.
Костадин Ангелов каза, че не спират да повтарят от месец, че най-тежко е положението в общинските болници. Увеличаването на цената на тока води до това, че половината от бюджетите отива за ток. Проблемът се неглижира от правителството на Кирил Петков, тези фалити са планирани, каза Костадин Ангелов.
Делян Добрев обяви, че по този повод са готови със законодателни промени и как да се намерят и случат компенсации.
Ще виждаме центрове за деца и хора с увреждания, които ще затваряме. Средното увеличение е над 3 пъти. Това са суми до 10 000 лева. Още повече че от 1 януари са нови заплати. Ако няма в спешен порядък държавна помощ за ток и газ, ще видим затваряния, каза Деница Сачева.
Между два и три пъти е увеличението за електроенергия в социалните заведения каза и бившият образователен министър Красимир Вълчев. Така ще има по-малко реновирани кабинети. Според него така първите три месеца няма да бъдат компенсирани от бюджета. Така за първи тът от 10 години реално ще има намаление на доходите, това е промяната от непукизма на правителството, каза Вълчев.
Росен Желязков каза пък, че само със 70 милиона лева ще е увеличението в железниците. Ще се налага отпадане на нощния транспорт. Тезата му бе потвърдена и от Иван Тотев.
88 000 е била цената на тока за 2020 година, а за 2021 година 220 000 лева, дадоха пример още от ГЕРБ. Акцентирано бе и от на невъзможността на ВиК да работят също заради непосилните и некомпенсирани цени на тока. Мръсната вода от Ямбол например щяла да предизвика екологична криза в южните ни съседки. Област Шумен също имала проблем с битовата необходимост от вода, което е основно човешко право, каза Николай Нанков.
Проект за компенсация на 100 процента, а не през цените, предлагат чрез извънредно заседание на енергийната комисия още в сряда от ГЕРБ, каза Делян Добрев. Парите ще дойдат, откъдето дойдоха за РЕП-тата, обясни Добрев, ката многократно парите ще са по-малко, отколкото вече са дадени.
Още при актуализацията на бюджета не са заложени предложените от ГЕРБ буфери, така цените нямало да бъдат така рязко увеличени особено при хлебопроизводителите, обясни Добрев. Сега обаче в бюджета се предлагало безобразно харчене, което само ще увеличи инфлацията.


