ПЪРВО В ПИК TV! Голям протест пред Министерския съвет - народът скандира "Много сме, силни сме" (ОБНОВЕНА/СНИМКИ/ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Грандиозен протест пред сградата на Министерския съвет.
Демонстрациите започнаха още от 8 ч. с блокади на Лъвов мост, Сточна гара и Петте кьошета в столицата. След това трите лъча се събраха и тръгнаха към министерството на финансите, където депозираха протестна декларация. Сега тръгват към Министерския съвет с викове "Много сме, силни сме".
Пространството пред Министерския съвет е почерняло от полиция.
"Спрете неадекватната политика", "Правителствата са временни, транспортът е вечен" са част от лозунгите, които издигнаха протестиращите.
Митингът започна с мощно "Ууууу" като поздрав към премиера Петков.
Работниците в столичния градски транспорт настояват държавата да дофинансира сектора и да компенсира загубите заради повишените цени на природния газ и на електроенергията.
Недоволните служители от транспортните дружества на столичния градски транспорт бяха категорични, че остават в готовност за протести.
В същото време и таксиметровите шофьори протестират. Те са блокирали бул. "Мария Луиза" в района на Халите и Министерски съвет.
Протестиращите благодариха на полицаите, които охраняват митинга, с аплодисменти.
"Управляващите не искат да слязат при нас, не желаят да комуникират с нас. Значи ще продължим да си протестираме. докато не ни чуят", каза говорител на протеста. Транспортът на София струвал около половин милион. Столичната община отговорила, но от МС - не.
Очакваше към протеста да се присъединят и тираджиите, които обаче бяха спрени на входа на София.
"Искаме достъп на нормална транспортна услуга за малките населени места, намалени цени на горивата. Това са неща, които могат да се решат за един ден. Транспортът в цялата страна е спрян. Ако това не е ясно на властта, не знам какво още. Министър-председателят обеща, че няма да има репресирани днес. Хората, които бяха спряни днес, идват. И ще идват още", каза пред протестиращите Магдалена Милтенова.
"Показахме какво би се случило в София без градски транспорт, като блокирахме само три кръстовища", подчерта Иван Кирилов, председател на Федерацията на транспортните работници към "КТ Подкрепа".
Той обяви, че ако не бъдат чути, София може да остане без градски транспорт: "В случай че не ни се обърне внимание, в случай че продължаваме да бъдем неглижирани, ще се наложи да пристъпим към много по-радикални действия и спиране на целия градски транспорт в цяла София".













