ПЪРВО В ПИК TV! ДПС със спешни мерки - предлага компенсации за гражданите и бизнеса заради високите цени на горивата (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Представители на ДПС коментират актуални теми в Народното събрание.
Зам.-председателят на парламентарната група на ДПС-Ново начало Йордан Цонев заяви, че предвиждат мерки за компенсации на гражданите заради високите цени на горивата.
"Току-що със Станислав Анастасов внесохме Проект за решение на Народното събрание, с което задължаваме Министерски съвет да предприеме мерки за компенсиране на хората и на бизнеса от високите цени на горивата, предизвикани вследствие на военните действия в Иран", разкри Цонев.
"Бизнесът търпи сериозни щети, особено транспортният. Хората също. Основното, което сме предвидили в тези мерки, с които задължаваме Министерски съвет, е да се създаде фонд, като средствата в този фонд се събират от повишеното ДДС вследствие на повишената цена на суровия петрол и природния газ", обясни депутатът от ДПС-Ново начало.
По думите му, средствата ще са неутрални за разходната част на бюджета, защото приходите ще дойдат от повишеното ДДС. "Предвидили сме мерки за хората, енергийни помощи, предвидили сме мерки за транспортния бизнес, за селскостопанския, за всички страни в икономиката. Предвидили сме възможност Министерски съвет да може да финансира фонда от Българската банка за развитие или от други източници, бюджета или заеми, за да можем да реагираме своевременно на тази криза, която се задълбочава, а решението не е на хоризонта", добави той.
"Трябва да реагираме адекватно. Това, че има служебен кабинет и че влизаме в избори, не трябва да ни остави извън грижата, която трябва да имаме за хората и за бизнеса", категоричен е той.
"Ако тези мерки се предприемат, защото сме задължили Министерски съвет в едноседмичен срок да предприеме процедура по нотификацията им в Европейската комисия и в двуседмичен срок да издаде всички необходими документи, тоест мерките да заработят веднага, ще видим по-нататък от какво имаме нужда. Нашата парламентарна група, ако се налага, ще свиква извънредни заседания по тази тема, независимо че сме в предизборна кампания", завърши Цонев.


