ПЪРВО В ПИК TV: Проф. Мутафчийски и щабът с горещи данни - няма нови заразени у нас (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След късното заседание на правителството заедно с Националния оперативен щаб за борба с коронавируса и обявяването на Банско за затворен град, проф. Мутафчийски изнесе горещи данни за разпространението на заразата у нас, на Балканите, в Европа и по света през последната нощ.
Преди началото на брифинга проф. Мутафчийски показа защитните облекла, които се шият в момента и сподели, че могат да се правят по 8000 такива облекла на ден, като те издържат на 50 цикъла на пране.
"Днес ще се задмине бройката от 200 000 заразени в света. Италия е с 31 500 заразени. Испания - 11 000, Германия - 9300. В Китай има само 13 нови случаи. В Южна Корея са само 93 случаи за последното денонощие. Във Франция обявиха, че ще тестват само болните в тежко състояние, които са в болница", заяви той.
"Нашите доказани пациенти към тази сутрин са 81. В Гърция са почти 400", уточни проф. Мутафчийски.
По думите му в Турция само за последното денонощие са 51 нови случаи.
Бременните са по-податливи на заразяване с коронавирус. По време на раждането е възможно теоретично да настъпи предаване на заразяване, затова се препоръчва раждане чрез цезарово сечение. Така че няма опасност за новородените бебета", обявиха от Националния щаб за борба с коронавируса.
Засега няма основания за поставяне на друг град под карантина, добави директорът на ВМА.
Проф. Тодор Кантарджиев обяви, че се работи по отваряне на лаборатории в Бургас и Пловдив, като специалисти от тези градове трябва да минат обучение.
"Важното е всеки да разбере своята отговорност, която носи пред себе си, пред обществото, пред своите близки и колеги. Виждам, че наистина са се ограничили безцелните ходения по улицата и като че ли има мобилизация сред обществото, което е изключително радващо", сподели той.
Най-елементарното, което можем да направим, е да се подложим на самоизолация и да спазваме лична хигиена, да бъдем отговорни към своите възрастни роднини и близки, да проявим солидарност и да не сочим с пръст заразените хора, да бъдем подкрепа за тях", заяви началникът на щаба за борба с коронавируса.
"Мерките, които се взимат в България, са навременни и адекватни. Не можем обаче да им правим оценка. Много държави по света не постъпиха по този начин и претърпяват критики, защото единственото доказано нещо, което има ефект, е социалното изолиране" каза още проф. Мутафчийски.
"Италия до една седмица ще дойде до бройката на Китай с броя на заразените", прогнозира той.
По думите му в момента системата се справя и се вземат всички мерки, когато скочи броят на заразените, здравната система да може да ги поеме и да не настъпва хаос.
"Доволни сме от мобилизацията, която виждаме в обществото, от мерките, които предприемат хората. Те реагират адекватно и не критикуват тези мерки, които ги ограничават по един или друг начин. Те разбират необходимостта от тези мерки. Иначе в испанската и британската преса бяха посочени като пример за адекватни и навременни мерки, които сме взели", припомни директорът на ВМА.
"До преди няколко дни влизащите в България средно бяха около 40-60 хиляди на ден. Това е броят на изследванията, които бяха направени за цялата епидемия в Китай. Ние непрекъснато апелираме, че получаването на отрицателен резултат и без клинични оплаквания не е нищо и не значи, че е отрицателен. Само положителният резултат може да се счита за относително верен. Имаме 3-4 случаи от тези 81 души, които имат по 2-3 отрицателни теста, преди да се появи положителният", разкри проф. Мутафчийски.
По повод оставките във Втора градска болница, той заяви: "Не намирам достатъчно основание у колегите. Коронавирусът е нов вирус, но не прави ново заболяване. 80% от хората го карат като лек грип, а останалите имат усложнения като от грип. В тази болница са се лекували стотици хиляди такива хора. Според мен това е реакция на паника."
Директорът на ВМА коментира и дали има усложнение сред някой от пациентите с коронавирус. По думите му при възрастната жена, която е с инсулт, се наблюдава леко усложнение, но все още не се налага поставянето й на дихателен апарат.
"1/3 от приетите в болниците имат пневмонии, но са във фаза на добър контрол", разкри проф. Мутафчийски.
"Хора, които имат клинични оплаквания или имат леки клинични оплаквания, мястото им е вкъщи. Чак когато има сериозен задух, тогава се постъпва в болница. Това че има кашлица, хрема или температура, това не е основание за болница. Тези, които са в тежко състояние, отиват последни в болницата и какво заварват - панаир от възмутени граждани", отсече шефът на националния щаб за борба с коронавируса.
"Всички възмутени и хистерични граждани може да си правят изследвания в частните лаборатории и да не натоварват здравната система. От пробите в частните лаборатории шест проби се потвърдиха, а две не се потвърдиха", заключи проф, Мутафчийски.