ПЪРВО В ПИК TV! Радев напомни на Кирил Петков: Членството на Северна Македония в ЕС да е на база резултати, а не на срокове (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Членството на Северна Македония в ЕС да е на база резултати, а не на срокове. Това напомни на премиера Кирил Петков президентът Румен Радев след края на днешното заседание на КСНС.
Близо 6 часа представителите на властта обсъждаха каква да е позицията на България по повод старта на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС. В края на заседанието президентът Румен Радев изчете препоръки към правителството след заседанието.
Преди време Петков заяви, че до шест месеца се надява и ще направим всичко възможно да ускорим решението на проблема и създаде нереалистични очаквания до степен, че в Северна Македония ликуваха, че влизането в ЕС им е вързано в кърпа. Петков обаче обясни по-късно, че ще се създадат работни групи по нови теми.
КСНС обсъди перспективите за интегрирането на Западните Балкани в ЕС, което е в стратегически интерес за България. Особено внимание бе обърнато на процеса на интеграция на Северна Македония, който е в застой. Констатирано е, че страната-кандидат за ЕС не направи необходимото за изпълнението на договора, подписан преди 4 г. с България, каза Румен Радев след съвета и цитира документи за връзките между двете страни.
Преди 30 години България първа призна Северна Македония като новосъздадена държава и никога не е отричала правото на гражданите да се самоопределят на базата на собственото си съзнание. Но България държи на пълното равноправие на македонските българи. Десетилетната политика на дискриминация на македонските българи, ескалира в публични атаки срещу граждани, декларирали своята българска идентичност. Не могат да бъдат предмет на преговори правата на българските граждани. Обединихме се, че е необходимо възстановяване на доверието във всички области от взаимен интерес, каза още Радев.
Членовете на КСНС отбелязаха и постигнатото в преговорния процес, допълни той и изтъкна, че КСНС препотвърди готовността на Албания за членство в ЕС.
МС трябва да спазва изискванията на договореностите между двете страни досега. Даването на съгласие за членство на Македония да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и с правата на македонските българи, отсече Радев и поиска от изпълнителната власт план за действие за решаване на въпросите.
Изпълнителната власт да предприеме мерки за изграждане на коридор № 8 със Северна Македония и Албания, НС да предложи на Северна Македония структуриране на съвместни парламентарни групи със Северна Македония, каза Радев и благодари за консенсуса на участниците в КСНС.
Това, което ни предстои, изисква българските политици да имат единство във вижданията си и в действията си, посочи той.
Ето и предложенията, които изброи Радев:
„Първо - При провеждане на външната политика на страната Министерски съвет да се изпълнява националната позиция на България, както спазва изискванията, произтичащи от договора от 2017 година, рамковата позиция от 2019 г. и декларацията на 44-ото НС.
Второ - Даването на съгласие за започване на преговори за членство на РСМ в ЕС да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и по отношение на правата на македонските България.
Трето - изпълнителната власт да продължи да работи за отчитане на изпълнението на договора от 2017 година в преговорния процес за членство на РСМ в ЕС.
Четвърто – Изпълнителната власт да изготви и обезпечи в кадрово и финансово отношение план за действие с мерки за постигани на осезаем напредък във всички области на двустранните отношения с РСМ.
Пето – Изпълнителната власт да предложи на партньори в РСМ създаването на съвместни работни групи по области в съответствие с Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество с цел активизиране на двустранните връзки.
Шесто - Изпълнителната власт да предприеме мерки за ускоряване изграждането на Коридор № 8, съвместно с РСМ и Република Албания, като единен проект в неговата цялост – автомагистрала, жп линия, енергийна и дигитална свързаност.
Седмо – Народното събрание да предложи на законодателния орган на РСМ създаването на структуриран диалог между парламентарни комисии и групи за приятелство, който да засили доверието и да подпомага цялостния процес“.
Президентът Румен Радев заяви, че членовете на Консултативния съвет са отбелязали и постигнатото до момента в преговорния процес, като поясни, че в някои сфери на двустранните отношения се очертава възможност за постигане на съгласие.
„Участниците от Консултативния съвет се обединиха около мнението, че са необходими всеобхватни, целенасочени и ресурсно осигурени действия за възстановяване на доверието и активизиране на двустранното сътрудничество в всички области от взаимен интерес. От особено значение са проектите, осигуряващи транспортна, инфраструктурна, дигитална и енергийна свързаност с акцент върху Коридор № 8. Това от своя страна ще допринесе за преодоляване на застоя в отношенията между двете държави, ще даде импулс за ускоряване на преговорния процес си за устойчивото развитие и просперитет на регион. Членовете на Консултативния съвет отбелязаха и постигнатото до момента в преговорния процес.