BG EN

ПЪРВО В ПИК! Антикорупционният закон на Кунева мина на първо четене

ГОРЕЩО
Политика

ПЪРВО В ПИК! Антикорупционният закон на Кунева мина на първо четене

12027
на 30.06.2016
ПЪРВО В ПИК! Антикорупционният закон на Кунева мина на първо четене

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След тежки дебати антикорупционният закон на вицепремиера Меглена Кунева успя да мине през пленарната зала на Народното събрание на първо четене. "За" законопроектът гласуваха 130 народни представители, "против" бяха 28 депутати, а 13 се въздържаха.

препоръчано

Депутатите обаче решиха да удължат срока за предложения между първо и второ четене по предложение на Найден Зеленогорски.

Законопроектът претърпя множество критики по време на дебата, а от партийните групи, които го подкрепиха се чу, че ще бъдат внесени поправки между двете четения.

Законопроектът за предотвратяване на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество беше сравнен със Светата инквизиция и Франкенщайн по време на дебатите. Първият бисер беше на депутата Славчо Атанасов от Патриотичния фронт. Според него органът, който се създавал, бил безконтролен. Трябвало да се направят известни корекции, защото иначе щяло да се създаде класическа политическа бухалка.

”Ще се проверява всяка кокошка по селата как е закупена”, включи се депутатът от ДПС Хамид Хамид, според който този закон щял да се отнася за всеки гражданин, придобил незаконно имущество. Въпреки острите критики обаче, ДПС гласуваха "За", но с уговорката, че трябва да се направят много поправки. 

Георги Кадиев пък обяви, че е против закона, защото се създавал класически Франкенщайн. Той поиска, вместо да се създава такъв орган, да се дадат повече права на служителите в ДАНС, които работят по противодействие на корупцията по-високите етажи на властта.

Преди гласуването Кунева обяви, че изказванията са били противоположни. "Това не е наказателен закона, а административен, той има съдебен контрол. Отнемането на имущество е съществуващ закон. Не трябва да се дърпаме от закона, а той да заработи с подкрепата на парламента и цялото общество. Бюрото ще се проверява на две години от външен орган", каза Кунева.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за втория ден на юли: Ракът да не се разпилява, Лъвът да не пътува, Везните да внимават с документите, които подписват САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за втория ден на юли: Ракът да не се разпилява, Лъвът да не пътува, Везните да внимават с документите, които подписват
ПИК TV x
ПИК TV! Екоминистърът Генов: Вот върху вот е признание за политическа несъстоятелност (ВИДЕО) ПИК TV! Екоминистърът Генов: Вот върху вот е признание за политическа несъстоятелност (ВИДЕО)
ново
Днес: 123
горещо
hot
най-четени новини в момента