ПЪРВО В ПИК! Страхотен мач! Франция пречупи Румъния с 2:1 на старта на Евро 2016

14076
на 10.06.2016

Извънземен гол на Пайе донесе победта на "петлите" секунди преди края на редовното време

Домакините от Франция победиха Румъния с 2:1 в мача на откриването на Евро 2016 година.

Оливие Жиру откри в 58-та минута. Малко по-късно румънците получиха право да изпълнят дузпа, която Богдан Станку хладнокръвно реализира.

Халфът на Уест Хем Димитри Пайе донесе победата на "петлите" след невероятен изстрел от близо 20 метра минута преди края на редовното време. Малко след попадението си той бе сменен и се разплака от вълнение.

Французите започнаха сковано срещата, като нервността едва не им излезе скъпо в 5-ата минута, когато Богдан Станку беше близо до откриването на резултата. Той успя да нанесе удар отблизо след центриране в наказателното поле, но стражът Уго Лорис се намеси страхотно и прати топката в ъглов удар. При изпълнението му Станку нанесе удар с глава, но той не беше точен. постепенно французите се отърсиха от напрежението и организираха няколко добри атаки. В 11-ата минута Оливие Жиру стреля с глава, но неточно. Три минути по-късно "петлите" стигнаха до най-добрата си възможност, след като нападателят на Атлетико Мадрид Антоан Гризман отблизо уцели страничната греда с глава след центриране на Саня.

В 17-ата минута Патрис Евра с прецизен пас от дълбочина опита да намери Жиру, но топката дойде твърда дълга за нападателя на Арсенал. В средата на полувремето играта се успокои и пренесе в центъра, като отборите започнаха да се дебнат на контраатака.  В 35-ата минута французите бяха близо до звездния си миг, когато Димитри Пайе проби по крилото и намери пред вратата Гризман, но ударът му мина на сантиметри от страничната греда.
Така първото полувреме завърши без отбелязан гол.

Всичко се реши през вторите 45 минути. Те започнаха по-добре за румънците, но първата голяма опасност беше пред Татарушану, след като Жиру беше намерен пред наказателното поле от Пайе и стреля, но стражът на румънците спаси. Татарушану имаше нова добра проява след удар от въздуха на Погба, но в 58-ата минута сбърка фатално при едно центриране в наказателното поле, като позволи на Жиру да го надиграе и да отбележи с глава за 1:0.

В 64-ата минута унгарският рефер Виктор Касай отсъди дузпа за нарушение на Патрис Евра срещу Станку. Зад топката застана именно Станку, който с хладнокръвно изпълнение на сгреши и изравни. В 67-ата минута Жиру поиска на свой ред, но реферът подмина претенциите му. Постепенно французите се настаниха изцяло в полето на Румъния, но играчите на Йорданеску действаха организирано в отбрана. В 80-ата минута се стигна до добра френска контраатака, но ударът на Марсиал беше слаб и Татарушану без проблеми спаси. В 83-ата минута румънците пропиляха златен шанс да се поздравят с победата, след като Григоре не достигна топката при центриране в наказателното поле.

Минута преди края упоритостта на домакините в преследването на победата се възнагради. Изигралият страхотен мач до този момент Димитри Пайе с феноменално изпълнение от границата на наказателното поле донесе така желания гол за "петлите", след което беше заменен от Дешан. Халфът на Уест Хем се разплака от вълнение и емоции при смяната си.

В края Сисоко можеше да направи успеха по-убедителен, но не успя да нанесе завършващ удар. В крайна сметка "петлите"  постигнаха изключително важна победа, която ще свали напрежението от плещите им в следващите мачове.

ФРАНЦИЯ - РУМЪНИЯ 2:1