ПЪРВО В ПИК ТV! Десислава Атанасова подхвана "Промяната" - посочи големи пропуски в приоритетите им! Кирил Петков отряза ГЕРБ за подкрепа за правителство (ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Представители на ГЕРБ и на "Продължаваме промяната" обсъждат приоритетите на двете парламентарни групи.
Партиите ще проведат експертен разговор за търсене на консенсус по темите, засягащи дневния ред на обществото и парламента. Срещата е по инициатива на ГЕРБ и се провежда в зала „Запад“ на Народното събрание.
"И двете парламентарни групи трябва да имат възможност за диалог тук в парламента и да търсят поне базов консенсус за постигане на общи приоритети и политики", обяви в началото на срещата председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
"Редно е да се приключи с противопоставянето на предизборните кампании и да се търси консенсус и възможности за баланс, зад който стоят интересите на българските граждани. Готови сме в този състав да водим диалог", каза още тя.
По думите й тази среща е възможност да покажат на обществото, че могат да говорят конструктивно и диалогично, без опорки и клишета.
Атанасова каза още, че част от 16-те точки на "Продължаваме промяната" вече са реализирани, като даде за пример решението за влизане в еврозоната.
"По отношение на приемането на 22 закона за Плана за възстановяване, мисля, че тук имаме консенсус", добави председателят на парламентарната група на ГЕРБ и уточни, че партията е готова да води конструктивен разговор за истинска съдебна реформа.
"Съгласни сме с мярка 9 за продължаване на програмата за следучилищен спорт и култура. Ако постигнем базов консенсус, че ще говорим за политики, да обсъждаме много повече детайли. По същия начин стои и темата здравеопазване, с която трябва да се ангажираме всички", заяви Десислава Атанасова.
"При всички положения ще намерите консенсус по отношение на точка 6 - таван за цената на тока за българския бизнес, но в друг размер - 200 лв. Това е проект, който ще внесем още днес. Настояваме и за мярката битовите потребители да останат на регулиран пазар и се надявам, че вие ще подкрепите това наше проекторешение", обяви тя.
"Всички останали точки, които пряко касаят държавния бюджет, трябва да сме наясно, че има два различни подхода. Единият е заедно да остойностим всички мерки във вашата програма и да достигнем до отговор на въпросите на точка 12 - без увеличаване на данъците и до точка 13 - ограничаване на бюджетния дефицит до 3%. Можем да търсим заедно решенията", коментира председателят на ПГ на ГЕРБ и зачеркна темата "Сигурност" в контекста на убития снощи граничен полицай край Елхово.
"Отсъства и темата за българското земеделие от тези точки, темата за българската култура, за спорта, туризма и регионалното развитие", посочи тя.
"Според нас има две възможности - едната ед а се опитаме да бъде водеща точка 13, втората възможност е в максималната степен да подкрепим социалната политика и социалните мерки за хората. Но трябва да знаем в средносрочната прогноза, 2023-2025 г., това какво ще струва. Нови дългове или трябва заедно да се справим с предизвикателствата пред България", завърши Атанасова.
Кирил Петков, че тази среща бил начинът, по който този тип конструктивни диалози могат да се провеждат.
"Дойдохме тук, продължавайки нашите принципи и обещания за един конструктивен диалог. Обещанията преди изборите трябва да ги изпълняваме след изборите. Вторият ни принцип е да направим всичко възможно, от която да е позиция, да намерим решение за българските граждани, които са ни излъчили тук. За всички, които ни гледат - това не е разговор за подкрепа на първия мандат. Няма да подкрепим първия мандат. Ще бъдем конструктивна опозиция и ще работим истинските решения да бъдат случени", добави съпредседателят на "Продължаваме промяната".
По думите му техните приоритети били приоритети на конструктивната опозиция.
"Моята молба в момента е да отделим няколко минути за основните приоритети и рамки", посочи Петков.
"Много по-важно е, ако намерим базов консенсус по различните точки, след това да потърсим и колеги от другите партии за парламентарно мнозинство", уточни Атанасова и изрази подкрепа по част от приоритетите на "Промяната" - образование, спорт, култура, увеличение на учителските заплати, данъчния кредит за млади семейства и фиксираната цена на тока за бизнеса, но не в размер на 250 лв. на мегаватчас, а на 200 лв.
"Бих искала да поговорим и за регистрацията по ДДС до 160 000. Този въпрос стои в момента на вниманието на ЕК - праг от 100 000. Мислим, че можем да постигнем с вас и с останалите колеги ново увеличение на прага - до 160 000 лв. Гледайки всички точки, ми се струва, че трябва най-много да говорим по темите за заплатите в сектор "Здравеопазване", темата за цената на газа и темата за без увеличение на данъци, която е част от нашата предизборна програма. И тук имаме абсолютен консенсус", сподели председателят на ПГ на ГЕРБ. И посочи, че цената на газа, цената на тока за бизнеса и понятието "енергийна бедност".
Асен Василев взе думата и поиска да покаже макрорамката за остойностяване на приоритетите им. "Понеже не искаме да хвърляме числа в пространството, без да сме си направили сметката", добави той.
Бившият финансов министър обяви, че очакванията са догодина БВП да стигне до 180 млрд. лв., което е с 30 млрд. лв. повече от заложения за тази година. Това ще доведе до 11 млрд. лв. повече в приходната част.
Делян Добрев обяви, че те биха могли да направят презентация не със 180 млрд. лв., а с 200 мрлд. лв., което не означава, че тази прогноза ще се сбъдне. Прогнозата на МФ и БНБ се различава с тази на ПП, обяви Добрев и коментира, че тук започва сватбарското наддаване и по този начин могат не на дефицит, а на излишък да докарат БВП.
"Ако приемем допълнителни разходи от 5 млрд. лв., за които не сме против, ако вашата прогноза не се сбъдне, означава, че ще похарчим 5 млрд. повече, без бюджетът да не може да ги гарантира и вместо 15 млрд. лв. нов дълг ще трябва да теглим 20 млрд.", обяви Добрев и каза, че това ще е резултатът, ако си измисляме размер на БВП.
"В същото време не виждаме нищо за горивата. Защо вашето правителство даде деругация на "Лукойл" и "Литаско", ако от това ще печелят само двете фирми, а не и българските потребители", обърна се той към "Промяната".
Добрев коментира и темата за цената на газа, като посочи, че служебното правителство е постигнало 60 лв. на мегаватчас отстъпка спрямо пазарната цена.
"Не трябва да си играем с огъня, когато говорим с бюджета. Бюджет се внася само от Министерството на финансите, не се прави като презентация от народните представители", отсече енергийният експерт.