BG EN

Радев на форума в Баку: Ние сме до всички страни, които искат да работят за укрепване на климатичната дипломация

Политика

Радев на форума в Баку: Ние сме до всички страни, които искат да работят за укрепване на климатичната дипломация

16511
на 12.11.2024
Радев на форума в Баку: Ние сме до всички страни, които искат да работят за укрепване на климатичната дипломация
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Във втория ден на климатичната конференция на ООН в Баку някои от събралите се в азербайджанската столица световни лидери изложиха основните си виждания. Целта на КОП29 е да увеличи финсовото подпомагане за развиващите се страни, които са най-засегнати от ефектите на глобалното затопляне. Националната позиция на България бе изложена от президента Румен Радев, който определи като нужно поддържането на курс отвъд въглищата.

препоръчано

След вчерашото откриване Би Би Си съобщи, че програмата на срещата още се уточнява, предвид присъствието на 196 държави.

Въпреки че постепенното спиране на изгарянето на изкопаеми горива е една от основните цели в климатичните планове по целия свят, домакинът на срещата Илхам Алиев нарече петрола и природния газ, също както слънцето и вятъра, "дар от Бога".

Алиев изтъкна, че страната му произвежда 0,1 процента от вредните парникови емисии и не трябва да бъде обвинявана за използването на природните си ресурси.

"Светът трябва да увеличи средствата или цената ще бъде платена от човечеството" - това заяви в Баку генералният секретар на ООН Антонио Гутериш. Той изтъкна, че случващото се през тази година е "урок по климатично унищожение", визирайки смъртоносния ефект на урагани, горещи вълни и наводнения по целия свят - явления, чиято увеличена честота и сила учените отдават на повишените температури.   

Турският президент Реджеп Ердоган обвини Израел, че освен масови убийства на цивилни, военните ѝ действия в Газа и Ливан отравят почвите и водите и причиняват екологично бедствие.

В Баку за световната климатична среща е и българският президент Румен Радев, който в своята реч изтъкна, че е нужен амбициозен и балансиран подход за постигане на климатичните цели в сегашния сложен геополитически контест.

Радев, цитиран от БТА, изтъкна, че придържането към курса за декарбонизация на енергетиката е нужно и изисква подобряване на енергийната ефективност и доразвиване на инфраструктурата.

България е решена не само да бъде част от инициативите за регионално енергийно сътрудничество в Централна и Източна Европа, Балканите и Черноморския регион, но и за укрепване на връзките между Европейския съюз и страните извън него, които споделят нашите приоритети за климатична неутралност, справедлив енергиен преход, енергийна сигурност и нисковъглеродни технологични иновации, подчерта българският държавен глава.

В заключение той подчерта отново решимостта на България за постигане на целите на климатичната политика. Ние сме до всички страни, които искат да работят за укрепване на климатичната дипломация и регионалното сътрудничество, защото само заедно можем да постигнем по-добро и устойчиво бъдеще за нас и за бъдещите поколения, каза българският президент Румен Радев.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за Дондуков 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО) ЕДИНСТВЕНО В ПИК TV! Виктор Димчев: ППДБ си смениха дилъра, казва се Румен Радев. Готви се гражданска война с кръвопролития и жертви. Кандидатите на ГЕРБ за "Дондуков" 2 може да са само Христо Стоичков и Лили Иванова (ВИДЕО)
ново
Днес: 85
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК