BG EN

Радев: Не може повече България и Румъния да бъдат държани извън Шенгенското пространство

Политика

Радев: Не може повече България и Румъния да бъдат държани извън Шенгенското пространство

6079
на 06.10.2022
Радев: Не може повече България и Румъния да бъдат държани извън Шенгенското пространство

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Отбелязването на 65-годишнината от Римския договор на срещата на върха на държавните глави от групата "Арайолуш" е повод да си спомним за принципите, около които беше изградена Обединена Европа, и доверието, което европейските граждани инвестираха в Европейския съюз.

препоръчано

Това е повод да се замислим и какви гаранции даваме и как трябва да работим така, че Обединена Европа да продължи своя път като демократична общност в интерес на народите, които я съставляват, и в интерес на всички наши съседи и на света. Точно в тези тежки дни светът има нужда от обединена и силна Европа, от позитивната роля на ЕС в международните отношения.

В условията на безпрецедентна криза на сигурността, породена от войната на Русия и Украйна, от тежките енергийни, икономически и социални кризи, ключът към нашето бъдеще е в диалога, солидарността и в умението да намираме общи решения. Обединена Европа не може и не трябва да остава безразлична към тази война, защото нейната ескалация е най-голямата заплаха за мира и сигурността на Стария континент след Втората световна война. В интерес на всички ни е тази ожесточеност да отстъпи място на диалога и на преговорите за мир, защото вторичните ефекти от войната се усещат от всички нас и вече от съседните държави.

Общата европейска политика за сигурност и отбрана ще бъде във фокуса на всяко следващо председателство на Съвета на ЕС, но не трябва да забравяме и изключително тежките вторични последици от войната. Енергийните и икономическите кризи чертаят разделителни линии вътре в ЕС и в никакъв случай не трябва да отслабва фокусът върху политиката за сближаване и преодоляването на неравенствата.

Не може повече България и Румъния да бъдат държани извън Шенгенското пространство само заради това, че 11 години след като ние сме покрили всички технически изисквания, някой непрекъснато си измисля някакви неписани критерии. Поздравявам всички български евродепутати, които се обединиха, за да отстоят интересите и достойнството на България.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 10 декември: Овенът да не разчита на късмета си, на Девите не им е ден за търговия, Рибите омайват с чар
ПИК TV x
ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски: Стармър, Шолц и Урсула се опитват да загубим Тръмп като съюзник, а той праща миротвореца Смит при реално управляващите Борисов и ДПС-Ново начало (ВИДЕО) ГОРЕЩО В ПИК TV! Проф. Мермерски: Стармър, Шолц и Урсула се опитват да загубим Тръмп като съюзник, а той праща миротвореца Смит при реално управляващите Борисов и ДПС-Ново начало (ВИДЕО)
ново
Днес: 20
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК