ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Терапия на рак на простатата, при която се използват постоянни радиоактивни импланти, удвоява процента на оцелелите в рамките на пет години в сравнение с конвенционалните радиотерапии, установява проучване, цитирано от The Guardian, цитирани от "Фокус".
Ниско-дозовата брахитерапия на простатата (LDR-PB) включва присаждане на малки радиоактивни импланти в жлезата. Експеримент, чиято цел е сравняване на лечението с външна лъчева терапия с увеличаващи се дози е стигнал до заключението, че то е значително по-ефективно при унищожаване на туморите.
При мъже, които са преминали терапия с LDR-PB, вероятността да не развият рак в рамките на петгодишен период е два пъти по-голяма. Учените са изследвали 398 мъже със заболяване, което не се е разпространило извън простатната жлеза. Предварителната оценка от стандартните тестове на доброволците е била за висок риск от неуспех на терапията.
Ръководителят на проучването проф. Джеймс Морис от Центъра за ракови заболявания във Ванкувър, Канада, казва: “След пет години установихме много по-добри резултати по отношение на процента на оцеляване при групата, третирана с LDR-PB”.
Откритията са представени на форум на Европейското общество за радиотерапия и онкология в Барселона, Испания. По-нататъшните изследвания ще бъдат насочени към сравнение на терапията с временни високо-дозови радиоактивни импланти с други форми на радиотерапия, посочват учените. Временната брахиотерапия включва присаждане на радиоактивни “зърна” за по няколко минути.