РАЗКРИТИЕ НА ПИК! Ето кой е скандалният прокурор, лобиращ за небостъргачите в София – Стойчо Ненков изплува в аферите САПАРД и с тефтерчето на Красьо Черния

НАЙ-ВАЖНОТО

РАЗКРИТИЕ НА ПИК! Ето кой е скандалният прокурор, лобиращ за небостъргачите в София – Стойчо Ненков изплува в аферите САПАРД и с тефтерчето на Красьо Черния

102557
на 23.05.2018
РАЗКРИТИЕ НА ПИК! Ето кой е скандалният прокурор, лобиращ за небостъргачите в София – Стойчо Ненков изплува в аферите САПАРД и с тефтерчето на Красьо Черния
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Скандален прокурор от делото САПАРД стои зад съдебния екшън около строежа на небостъргачите в столичния квартал „Стрелбище”, научи ПИК. Припомняме, че главният архитект на София Здравко Здравков бе взет на мушка и срещу него стартира досъдебно производство, защото не е съгласен парк в столицата да бъде затрит с огромни строежи (ВИЖТЕ В ОЩЕ ПО ТЕМАТА).

препоръчано

Магистратът от Софийската апелативна прокуратура Стойчо Ненков обаче без никаква фактическа обосновка е образувал досъдебно производство срещу главния архитект на Столична община Здравко Здравков за престъпление по чл. 296 НК, постанови днес зам.-главният прокурор Пенка Богданова.

Този и още един негов акт бяха отменени и поради допуснати съществени нарушения на процесуалния закон, както ПИК съобщи. Заради това дори се появиха съмнения дали той познава актуалното законодателство и прокурор Богданова предлага на Апелативната прокуратура в София да прецени дали да не извърши извънредно атестиране на прокурор Ненков, което се прави при наличие на данни за трайно влошаване на качеството на работа на магистрата.

Оказва се, че това далеч не е първият подобен казус в кариерата на Ненков, който още преди години е оплетен съмнително в скандалното дело САПАРД. Впоследствие той успя да излезе чист след като Висшият съдебен съвет (ВСС) решава да не го наказва за действията му в процеса срещу Людмил Стойков, Марио Николов, съпругата му Марияна, Ана Шаркова, Валентин Ангелов и Иван Иванов. Те бяха обвинени за пране на пари чрез източване на 7.5 млн. евро от европейската програма - бяха купили стари машини и ги бяха легализирали като нови.

Срещу Ненков се водеше и разследване, което стана причина дисциплинарното производство да бъде спряно, после пък съветът го възобнови, но го влачи по неясни причини близо две години. Междувременно Николов, Стойков и компания бяха оправдани за втори път от Софийския апелативен съд, а апелативната прокуратура, където Ненков работи, обяви, че отново ще протестира пред Върховния касационен съд.

Тогава се появиха куп съмнения, че ВСС нарочно бали решението по случая "Ненков", а накрая през 2014 г. възстанови прокурора на длъжност в Софийската апелативна прокуратура.

В началото на 2013 г. шефовете на прокуратурата кипяха от възмущение по случая. Тогавашният и.д. главен прокурор Бойко Найденов неколкократно заяви, че извършеното от Ненков е престъпление и той е нарушил безогледно всички вътрешни правила в прокуратурата. Последва обвинение за престъпление срещу правосъдието, състоящо се в осуетяване на наказателното преследване.

По предложение на новоизбрания главен прокурор Сотир Цацаров Ненков даже беше отстранен от длъжност. После настана тишина и през юли 2014 г. новосъздаденото звено за разследване на магистрати в към Софийската градска прокуратура прекрати тихомълком процедурите... поради липса на състав на престъпление.

Гимнастиките по делото "САПАРД" са емблематични за липсата на правосъдие у нас. Но случаят "Ненков" е черешката на тортата, коментираха тогава юристи, цитирани от „Параграф 22”.

През 2011 г. след куп направени по странен начин отводи - почти всички прокурори от Апелативна прокуратура - Ангел Илиев, Вичо Вичев и Емил Дангов си правят отвод, шумният случай попада в Ненков. Дадени са указания, че той е единственият свободен обвинител. Той поел случая на 5 октомври, но го прочел в първите три дни на следващата седмица - от 8 до 10 октомври. За надзорните прокурори от ВКП - Ваня Несторова и Петя Маринова, не останало време да четат, та обсъдили протеста на крак. На 8 октомври Стойчо Ненков бил извикан в кабинета на Несторова, където били още Маринова и Андрей Андреев.

Несторова чела на глас мотивите на съдия Калин Калпакчиев към оправдателната присъда, а Маринова предлагала как да се формулират основанията в касационния протест. Крайно решение обаче не било взето и на 10 октомври Ненков докладвал устно на прекия си началник Ангел Илиев какво смята да прави. Илиев също се произнесъл устно, но после така и не обясни каква е била позицията му.

Второто и последно съвещание с надзорните прокурори било направено в последния възможен момент - на 11 октомври в 16 часа. Обсъждането било обаче безсмислено, тъй като Ненков не само вече е изготвил изложението, с което оттегля протеста срещу оправдателните присъди, но и го е завел надлежно в деловодството на апелативната прокуратура.

На срещата донесъл копие от изложението, но си затраял, че оригиналът вече пътува. Висшестоящите прокурорки пък до една се правят на ни лук яли, ни лук мирисали. Тонева твърди, че не е прочела изготвеното от Ненков изложение, Маринова - че не се е запознала със същината му, а само с отделни изрази. А Несторова просто казва, че не е разбрала за оттеглянето на протеста.

От своя страна Ненков отказал да подпише предложените от тях корекции, знаейки, че няма и време да ги внесе. След което се оправда, че нямало как да има точна и ясна позиция за съдържанието на протеста, защото надзорните прокурори насрочили първото съвещание, без изобщо да са се запознали с материалите по делото. Затова не можел и да бъде упрекнат, че не е бил готов с критична позиция към този момент. В крайна сметка виновник излезе единствено факторът време и Ненков излезе чист от скандала.

Това обаче далеч не може да се каже за последващите му дела и актуална кариера. Срещу Ненков има и текущо наказателно производство. Успоредно с това, по предложение на главния прокурор Сотир Цацаров, срещу него е образувано и дисциплинарно производство, което Висшият съдебен съвет успява да разгледа едва на 7 април 2016 г.

От данните, с които разполагаме, а именно - извлечение от Протокол № 17 от заседание на ВСС на 7 април 2016 г., е видно, че дисциплинарният състав е с членове: Милка Итова - председател, и членове - Даниела Костова и Ясен Тодоров (ПИК разполага с целия протокол от дисциплинарното производство). Те приемат, че прокурор Ненков не следва да получи дисциплинарно наказание, защото делото САПАРД не е било на специален надзор според тях. Нищо, че делото се следи от българската общественост и от Европейската комисия, а двама висши прокурори - Бойко Найденов и Сотир Цацаров, считат, че е недопустимо прокуратурата да не протестира оправдателните присъди.

Същият дисциплинарен състав приема, че Ненков не е имал време да се запознае с делото, за да изготви протест срещу оправдателната присъда. Остават обаче сериозни съмнения, сред които главно е близкото приятелство на прокурор Ненков с бившия апелативен прокурор на София Иван Петров, прочул се в скандала с тефтерчето на Красимир Георгиев – Красьо Черния. Дружбата им лъсва и от факта, че Петров се явява като адвокат и при гореописаното дисциплинарно производство, и сега - при случая с главния архитект на София.

Бившият апелативен прокурор на София Иван Петров бе дисциплинарно уволнен от съдебната система заради контактите си с Красьо от Плевен. Висшият съдебен съвет (ВСС) го отстрани и той стана вторият магистрат, "изгорял" заради безпрецедентния корупционен скандал в съдебната власт.

Иван Петров е известна фигура в прокуратурата от ерата на бившия обвинител №1 Никола Филчев. Той попадна в разработка на ГДБОП срещу застреляния в Амстердам Костантин Димитров – Самоковеца, след като бяха засечени 40 разговора между двамата. Филчев първо заплаши, че ще предложи уволнението на прокурора, но впоследствие скандалът бе потулен.

Тогава апелативният прокурор на София заяви, че е възможно да е говорил със Самоковеца, защото искал да кара ски в Боровец и е помолил да му намерят инструктор. През 2000 г. Софийската апелативна прокуратура оттегля без мотиви протеста срещу оправдаването на Самоковеца по дело за грабеж и делото така и не тръгва на втора инстанция."

От описаните случаи става видно,че Иван Петров и аверът му и клиент Стойчо Ненков имат влечение към случаи с огромен финансов интерес. Любопитна е колаборацията между настоящ държавен обвинител - Стойчо Ненков, и уволнен от системата на прокуратурата заради подозрения в корупция, при това скандално - Иван Петров.

Факт е обаче, че въпреки възмущението на българската общественост и намесата на двама висши прокурори - Бойко Найденов и Сотир Цацаров, Ненков продължава да е недосегаем, защото Висшият съдебен съвет не намира нищо неприемливо в поведението му. Това налага съмнения дали изобщо Красьо Черния си е тръгвал от съдебната система и кой и кога трябва да изчисти подобни "безценни кадри".

Ако в последното постановление на прокурор Ненков не беше намесен главният архитект на София, никой нямаше да разбере за актовете, които този магистрат продуцира. Всъщност така се установи, че и той е неграмотен и не познава Наказателно-процесуалния кодекс, каквито са констатациите на заместник-главния прокурор Пенка Богданова.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 18 май - Близнаците да си наложат спокойствие, Козирозите да се пазят от скандал с брачната половинка
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ) ПЪРВО В ПИК! Слави събра 1000 души на среща в Пловдив (ВИДЕО/СНИМКИ)
ново
Днес: 61
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК