РАЗКРИТИЕ НА ПИК! Кандидатите на ДПС и Марешки за ВСС с наказания и прокурорски проверки - единият проверяван за подкуп от 350 000 евро, другият - освободил задържан и той изчезнал
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Владислав Томов е кандидатурата за член на ВСС от партия „Воля”, внесена лично от Веселин Марешки. Томов е прокурор в Районна прокуратура-Варна. Кандидатът на Марешки е завършил право в ЮЗУ „Неофит Рилски” – Благоевград.
Прокурор Владислав Томов е наказан с порицание през 2005 г. от ВСС, заради това, че е променил мярка за неотклонение задържане под стража в парична гаранция, след което обвиняемият изчезва. През цялото време на резследването обвиняемият е бил обявен за издирване.
„Предимствата на Томов са задълбочена юридическа подготовка, богатият професионален опит, безупречната репутация и силната му лична мотивация за провеждане на реформите, започнати от действящия ВСС", твърдят от "Воля".
Пламена Апостолова е една от кандидатурите на ДПС, внесена от Йордан Цонев. Апостолова е магистрат с 23 г. стаж на следовател.
Стефан Гроздев е другата кандидатура на ДПС за член на ВСС от парламентарната квота. Понастоящем Гроздев е заместник-председател на Апелативен съд – София и ръководител на Търговската колегия. Има над 28 години юридически стаж.
Съдия Гроздев е бил кандидат да оглави Апелативния съд в София, а срещу него е имало висяща прокурорска проверка. Прокурорските преписки срещу него са били прекратени, защото не са били установени основания за извършване на проверки.
Друга интересна подробност е, че на на 20 април 2011 г. състав на Софийския апелативен съд с председател съдия Гроздев взема решение, с което регистрира проведена на 12 февруари с.г. мюсюлманска конференция, която преизбира Мустафа Алиш Хаджи за главен мюфтия. Тогава, пред медиите, Недим Генджев обявява, че е сезирал прокуратурата и Висшия съдебен съвет по повод съдебното решение и директно обвинява съдия Гроздев, че е взел 350 000 евро. Генджев добавя, че има доказателства за това и е готов да го заяви и пред прокурор, и пред съда.
Тогава Гроздев потвърждава, че наистина има прокурорска порверка срещу него по повод сигнала.
Припомняме, че спорът за това кой е легитимният ръководител на мюсюлманите в България датира още от 1997 г. Според решение на Софийския градски съд от 1996 г. вероизповеданието се оглавява от Недим Генджев, но въпреки това хиляди мюсюлмани и местни общности, недоволни от Недим Генджев, периодично инициират заседания, които обявяват за национални конференции и избират нов главен мюфтия. Всеки път обаче Генджев и хората му оспорват легитимността на тези форуми.
През 2011 г. двете крила в мюсюлманското вероизповедание се събират на две паралелни конференции. И двете - на 12 февруари. Едната посочва за пореден път Мустафа Алиш Хаджи за главен мюфтия. Конференцията на Недим Генджев пък избира Али Байрактаров за ръководител на вероизповеданието.
Мустафа Алиш Хаджи вкарва искане в Софийския градски съд да бъде вписан като главен мюфтия. Съдът обаче отказва вписването. Хаджи обжалва решението пред Софийския апелативен съд, който отменя отказа, приема жалбата му и го вписва за ръководител на мюсюлманите в България.