РАЗКРИТИЕ НА ПИК: Президентът на "Лукойл" на крака при Денков и Асен Василев. 2 месеца кабинетът крие срещата, липсват стенограми. А ето какво се случва дни след нея...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Николай Денков и членове на правителството са провели три срещи с представители на "Лукойл" между 5 юли и 13 септември тази година, като няма никакви доказателства за предмета на разговори помежду им, тъй като не са били стенографирани под претекст, че са преминали в "работен формат", научи ПИК.
Това става ясно от официалната кореспонденция между Денков и председателя на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски. На 13 ноември той внесе писмен парламентарен въпрос относно това кога и с кого от "Лукойл" са разговаряли Денков и началникът на кабинета му, както и за какво са се договаряли.
Действията на Пеевски бяха продиктувани от една страна от разследването, публикувано в "Политико", според което "Лукойл" са нарушавали ембаргото за износ на горива за страни от Европейския съюз - действия, определени от депутата на ДПС като "гигантска корупционна сделка, която се осъществява с помощта на българските власти и "Лукойл", и от друга - от видимото нежелание на правителството за по-скорошно прекратяване на дерогацията, издействана от кабинета "Петков".
От официалния отговор на премиера Денков до Делян Пеевски (виж долу - б.р.), с който ПИК се сдоби по официален път през сайта на Народното събрание, става ясно, че срещите с представители на "Лукойл" са се провели в следната последователност - на 5 юли, 24 юли и 13 септември.
На първата освен министър-председателя са присъствали министърът на финансите Асен Василев, на когото "Лукойл" реално дължи дерогацията си, както и началникът на политическия кабинет Иван Модев. Изпълняващият длъжността генерален директор на "Лукойл България" и заместник-председател на Надзорния съвет на рафинерията в Бургас Александър Величков и председателят на Управителния съвет на "Нефтохим" Евгений Манахян пък са присъствали от страна на петролната компания.
Целта на срещата е била да се провери каква готовност има рафинерията за прехода към работа изцяло с неруски нефт. Компанията е представила информация, че предвижда "пълно преминаване към неруски нефт едва през месец януари 2025 г.". От своя страна правителството е посочило, че това е неприемливо и е поискало график със съкратени срокове.
Те са били тема на разговор на втората среща на 24 юли, която е преминала в същия гореспоменат състав.
В далеч по-интересен състав обаче преминава третата среща на 13 септември. Оказва се, че за нея на крака на премиера Денков в Министерски съвет е пристигнал лично Владимир Воробьов - главния изпълнителен директор на "Лукойл".
На 14 септември от Министерски съвет информират, че е имало среща между премиера Денков и "представители на компанията", на която са били обсъдени "разумните срокове" за преминаване към преработка на неруски петрол преди изтичането на дерогацията. За това, че сред присъствалите на срещата е бил и големият шеф на "Лукойл Русия" - нито дума.
Само за протокола - последната официално обявена визита на Воробьов у нас е през февруари тази година. Тогавашните стопани на Министерски съвет от служебния кабинет чинно уведомяват обществеността за посещението на директора на "Лукойл", който идва на среща с Гълъб Донев.
Все пак има черно на бяло едно-единствено доказателство за посещението на големците в София. Във фейсбука на Министерски съвет има снимка с руснаците, но към текста към нея така и не става ясно кои са те.
В отговора на Денков до Пеевски се посочва, че поводът за третата среща е предложението за отмяна на дерогацията в едномесечен срок, което ГЕРБ-СДС, ППДБ и ДПС внесоха преди лятната ваканция на депутатите. На 13 септември в една от залите на Министерски съвет, в която страната ни е представена от Николай Денков, Асен Василев, министъра на икономиката Богдан Богданов, министъра на енергетиката Румен Радев и началника на кабинета на премиера Иван Модев, освен Воробьов се изсипват още една камара "важни клечки" в империята "Лукойл", сред които двамата вицепрезиденти Максим Донде и Рустем Гималетдинов.
Никой от изброените в последствие не е цитиран поименно в прессъобщението за тази среща. Защо? Нима е маловажен фактът, че толкова важни бизнесмени са се отбили през Министерски съвет? Защо за посещението им се съобщава чак сега, два месеца по-късно и след като Пеевски поиска отчет от Денков за срещите му с "Лукойл"?
Случайно или не, дни след срещата с Воробьов и компания, на 28 септември парламентът гласува отмяната на дерогацията да бъде не в едномесечен срок, каквото бе предложението, внесеното преди срещата на върха между кабинета и елита на "Лукойл", а в срок до 1 октомври 2024 година.
С оглед на горепосочените важни фигури от петролната империя на "Лукойл" меко казано изглежда странно, че срещата им с представителите на изпълнителната власт не е била документирана. В отчета си пред Пеевски Николай Денков е написал, че "и трите посочени срещи са проведени в работен формат, поради което не е било необходимо да се води стенографски запис".