РАЗКРИТИЕ НА ПИК! Президентът Румен Радев пак посяга към бойните самолети - ето как иска да участва в избора им
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Да би мирно седяло, не би чудо видяло", това е една от най-правилните български поговорки, която явно президентът Румен Радев не знае добре. Държавният глава с амбиции за политик отново е събудил апетита си да участва в избора на бойни самолети, които страната ни съвсем скоро трябва да избере.
След като офертите бяха отворени и сред тях се видя любимият му "Грипен", експертното съзнание на Радев отново се е събудило, споделят през ПИК отлично информирани източници от "Дондуков" 2.
Оказва се, че Радев напирал да научи не само какви са предложенията за всеки един самолет след отваряне на офертите, но и да участва под една или друга форма в обсъждането. Единственият начин да го направи бил да вземе участие в политико-военната комисия, която ще бъде съставена едва след като работната група обработи всички материали и изготви доклад. Това щяло да стане чрез предложение от страна на червени депутати за включването му, тъй като той бил сред единиците компетентни по въпроса летци и участвал в процедурата от самото начало още при писането на критериите за обществената поръчка.
Припомняме, че преди, а и по време на своя мандат Румен Радев, използваше всеки един случай, за да припомни, че страната ни в най-кратък срок трябва да закупи нови бойни самолети.
По време на служебното правителство, наредено от него пък процедурата бе забързана панически, за да се вземе решението, докато държавата е под негов контрол и неправомерно бе отхвърлен един от кандидатите. Това доведе и до образуване на временна комисия към парламента, която да преразгледа случая и върна процедурата почти от нулев етап, за да няма никакви съмнения за лобизъм. Такива отпадат и с новите изисквания, а именно, че договорът ще бъде държава-държава.
Въпреки всичко, Румен Радев отново напирал и опитвал всякакви начини да пробута идеята, че неговото участие в тази политико-военна комисия е от изключително значение, не само защото той е главнокомандващ военните сили, но и защото имал опит в тази област и трябвало да се зачита експертното му мнение.