Дръжте подръка пътеводителя за справяне с рискови ситуации
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В горещите дни, които предстоят, всички сме изложени на опасност от прегряване, слънчасване и топлинен удар. Тези състояния са най-опасни за възрастните хора и особено за децата. Но как да ги различим и как да действаме? Всичко по въпроса можем да научим от животоспасяващия наръчник "Преди да дойде линейката":
Най-важното е да имаме подръка термометър не само за температурите навън, а и медицински, защото той ще ни помогне да разберем как да действаме.
Симптомите при слънчасване са: Отпадналост, гадене, световъртеж, обилно потене, жажда. Температурата може да бъде нормална или слабо повишена. Ако температурата на детето е над 38,5°C и симптомите продължават повече от 1–2 часа или се влошават, потърсете личния си лекар.
Симптомите при топлинен удар са: Ако температурата на детето е между 39°C и 41°C, а то не се поти, може да става дума за топлинен удар, който е изключително сериозно състояние. Може да се наблюдават гореща и зачервена кожа, главоболие, световъртеж, объркване, гадене/повръщане, схващане на мускулите, прескачащ или слабо доловим, учестен пулс, загуба на съзнание.
Какво да направите: Ако се съмнявате, че детето има топлинен удар, обадете се на Спешна помощ и незабавно се опитайте да свалите телесната температура.
Какво НЕ трябва да правите: Не давайте на детето медикаменти и възбуждащи средства като кофеиносъдържащи безалкохолни напитки.
Как да действате:
1. Преместете детето така, че да не е изложено на директна слънчева светлина и започнете една от следните охлаждащи процедури:
(a) Потопете детето в хладка (не студена) вода до нивото на пъпа и обтривайте тялото с влажна кърпа;
(б) Облейте детето със студен душ или с градински маркуч;
(в) Сложете детето да легне в хладна стая срещу вентилатор или климатик и го увийте във влажен чаршаф или кърпа.
Продължавайте охлаждането, докато температурата не подне до или под 39°C.
2. Когато температурата падне до 39°C, подсушете детето, сложете го да легне и го покрийте със сух чаршаф. Подухвайте му с ветрило или друг предмет, или го поставете пред вентилатор или климатик. Ако температурата започне отново да се повишава, повторете стъпка 1.
"Преди да дойде линейката. Как да окажем първа помощ в най-често срещаните спешни случаи с бебета и деца" на д-р Стоян Бахчеванов е най-важната книга за всеки дом, в който има деца. Дръжте я на достъпно и видно място в къщи и я носете със себе си при всяко пътуване. Това може да решаващо!
Трябва да бъдете убедени, че и сами можете да помогнете, ако детето ви пострада. Не изпадайте в шок, а следвайте медицинските указания в наръчника стъпка по стъпка и бъдете уверени, че правите най-доброто по силите си. Освен с думи - кратко и ясно, указанията в книгата са дадени и чрез стотици илюстрации, които не оставят съмнение какво точно трябва да направите, дори когато сте уплашени и объркани.
От "Преди да дойде линейката" ще узнаете как да действате при десетки животозастрашаващи ситуации, част от които са:
* натравяне
* изгаряне
* различни видове рани
* задавяне и задушаване
* ухапвания и ужилвания
* токов удар
* счупвания и изкълчвания
* припадък и безсъзнание
* удавяне
и много други рискови моменти.
Безценният наръчник за бърза помощ струва само 8,99 лв. и няма оправдание, което да ви лиши от важното му присъствие до вас. Можете да го намерите в книжарниците или да го поръчате на тел.: 02/879 40 06 (в делничните дни, от 9 до 16 ч.) или пишете на на email: [email protected]. При поръчка през сайта ползвате 10% отстъпка от цената.