РАЗСЛЕДВАНЕ НА ПИК: "Китайска връзка" зад дуото Кирил Петков - Асен Василев. В схемата и Румен Радев (СНИМКИ/ФАКСИМИЛЕТА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Грозна схема за източване на интелектуален продукт, създаван от български учени и студенти, в полза на чужда държава е сглобена от президента Радев и фаворитите му Кирил Петков и Асен Василев. Това е втората огромна афера на въпросната група след погазването на Конституцията с назначаването на Петков с указ на Радев за министър, въпреки, че е двоен гражданин. Вчера Конституционният съд обяви този указ на Румен Радев за противоконституционен, както ПИК съобщи.
Скандалната инициатива обвързва Радев, Петков и Василев в подозрително кълбо от тайнствени връзки с мними китайски инвеститори, започнали през 2011 г. и преминали на държавно ниво чрез сегашния президент през 2018 г. Към това се добява и фактът, че с днешна дата България е дарила терен до китайското посолство в София на стойност 5 млн. евро за безвъзмездно ползване в течение на 50 години.
Това сочат материали, събирани от службите, повечето от които са и публична информация, добре прикрита зад официални съобщения или потънала в забрава.
В дъното на тайнствените събития и контакти стои "харвардското" приятелство на Кирил Петков и Асен Василев, последвано от съмнителни бизнес начинания, които предвръщат двамата аферисти в милионери и политически рейдъри. А те заедно с Румен Радев кроят планове за овладяването на изпълнителната власт и дори вече публично раздават най-високите постове в държавата.
Когато започва китайската афера на "харвардското" дуо "Петков - Василев", много странни събития и бизнес проекти в живота на Петков вече са зад гърба му. Включително и повече от загадъчното му пребиваване в Брюксел като ангажиран от най-голямата компания в света за замразени картофи за пържене "McСaim Foods" да извършва международни финансови транзакции в особено големи размери от порядъка на милиони, завършило със скоропостижното му завръщане в България.
Но това са други истории от далечните 2002-2004 г.
За да разберем, че Кирил Петков изобщо не е този, за когото се представя, а зад него са стоели и стоят очевидно безсмъртните пипала на ДС, сега само ще споменем, че неговия баща - Петко Петков, не заминава за Канада през 1994 г., както е известно в публичното пространство, а още през 1988 г. Именно в Канада по данни на службите са изнесени парите на военното разузнаване преди 1989 г. И оставя 8-годишния Кики, както го наричат в семейството, на грижите на майка му и близките му в България.
Самият Кирил Петков не е "завършил" Харвард, защото родителите му са живели там, както твърди самият той. А е изкарал двугодишни курсове към прочутото учебно заведение след пребиваването си в Брюксел и появата му там за обучение през 2005 г.
Но и това е друга история, за която ще разкажем по-късно.
Китайската афера на Петков и Василев започва през 2011 г., когато те вече се подвизават в България след окончателното завръщането на Петков през 2007 г. у нас. Тогава в страната ни се появява загадъчният китаец Чан Чанян, който е собственик на компанията Hainan Longquan Centry Invest & Development Co.,Ltd Add, базирана на остров Хайнан, и се интересува от китайски инвестиции в българската икономика.
Чан е математик, в топ 100 на шахматистите в Китай, с нехарактерен двуметров ръст за тази нация. А остров Хайнан е бивша военна база и днешна най-голяма безмитна зона след Тайван в Китай, близо до Виетнам.
2011 г. е знаменателна и за фирмата "Евърбред" - една от петте компании в света за ценообразуване и резервиране на самолетни билети, в която работи Асен Василев. Датският съдружник в нея Мортен Лунд открито обвини Василев в интелектуална кражба на софуеъра на компанията, продаден на...Китай.
Точно през 2011 г. започват финансовите неблагополучия на "Евърбред" според доклада за ликвидацията й. Продажбите й рязко започват да падат през 2011-2012 г. и тя приключва съществуването си с дълг от 8,7 млн. паунда към кредитори. Фирмата престава да съществува в периода около 2013 г.
Мортен Лунд обаче не е човекът, намерил китайските клиенти с друга цел, както твърди той. Запознанството на Асен Василев и Кирил Петков с Чан става по тяхна молба през една късна нощ в родното село Брестовица. Там именно Василев предлага на китайския гост за инвестиции бившето военно летище в Стара Загора и други логистични обекти.
След фалита на "Евърбред" и сделката с нейния софтуеър с китайската страна, за чиято стойност няма информация, през 2014 г. Василев и Петков се настаняват в супер луксозен офис в центъра на София. Днес Петков твърди, че е получил комисионната от сделката от Василев и я е инвестирал в "ProViotic", чиято дейност също стъпва на интелектуална кражба.
Но и това е друга история.
С днешна дата вече китайската платформа се поддържа именно от този офис от кадри, подбирани от т.н. "Харвардски курсове", организирани от Василев и Петков, за което китайската страна плаща веднъж годишно. В същия този офис е направен и първият опит на Кирил Петков за рейдърство на основаната малко преди това през 2017 г. партия на бившия правосъден министър Христо Иванов.
През цялото това време връзките между Василев, Петков и Чан очевидно не прекъсват, а българските летища продължават да бъдат специална тръпка на Василев и Петков. И това става ясно от скандала, който избухва покрай конкурса за концесията на Летище "Пловдив" през 2018 г., а името на остров Хайнан, където е базиран старият познайник на Василев и Петков - Чан, отново изплува.
Консесията е спечелена за 35 години от обединението "Концорсиум Хайнан Пловдив Еърпорт Инвест", в което участват HNA Аirport Cо LTD (Китай) и „Пловдив Еърпорт Инвест“ (Холандия). Зад последната фирма се твърди, че стои бизнесменът Ивайло Пенчев, покрай когото избухна нечуван скандал в началото на ковид пандемията у нас с целевото му дарение на аспиратори на Александровска болница с приоритет за негови служители, което възмутените лекари отхвърлиха.
Вече пребивавалият като министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков през 2013 г. Асен Василев е представител именно на китайската фирма в консорциума HNA Аirport Cо LTD, а интересът й към летище "Пловдив" е обяснен със стратегическото му разположение по „Пътя на коприната“ и с възможностите да се направи голям карго център, който да обслужва товари между Китай и Европейския съюз.
По това време Кирил Петков също вече се е отъркал във властта между 2009 и 2012 г. като съветник на енергийното ведомство под ръководството на Трайчо Трайков.
В дълбока тайна тъне причината за факта, че спечелилият "Концорсиум Хайнан Пловдив Еърпорт Инвест" най-ненадейно се отказва от концесията на летище "Пловдив". В публичното пространство са посочвани различни причини, но нито една от тях не е достатъчно основателна. А цялата документация по концесионната процедура изчезва от сайта на тогавашното Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
И тук, именно през 2018 г., в китайската връзка на Кирил Петков и Асен Василев изгрява Румен Радев и неговите междудържавни инициативи с Китай в качеството на ну президент.
Визитата на китайския министър-председател Ли Къцят е шумно отразена в българските медии. С него е договорено създаването на Център за перспективни изследвания, за който китайският премиер обявява, че тази задача току-що му е била възложена от първия държавен и партиен ръководител на Китай Си Дзинпин и е горещо прегърната от Румен Радев.
Пак през 2018 г. България става домакин на седмата среща на върха на групата 16+ за сътрудничество между Китай и Централна и Източна Европа под егидата на Радев.
В края на 2018 г. Радев награждава тогавашния китайски посланик Джан Хайджоу с орден "Стара планина" първа степен за изключителни заслуги към българо-китайските отношения.
През юли 2019 г. Румен Радев заминава на официално държавно посещение в Китай и се среща със Си Дзинпин. А месец по-късно провежда среща с представители на китайски компании в България, според официалната информация, в рамките на инициативата "Един пояс, един път". Според участници в срещата от другата страна на масата, на която се водят разговорите, от страната на китайските гости седи... Кирил Петков.
При всички срещи на Радев с китайски представители, независимо от ранга им, се говори за създаването на иновационен, научен, изследователски и прочее център, в който българи произвеждат интелектуален продукт.
Кирил Петков и Асен Василев вече имат такъв опит с т.н. "Харвардски курсове", чиито първообраз е създаден от тях още през 2008 г. В тях те събират за безплатно обучение ярки български студенти по математика, биология, химия и др. науки. След това ги разпределят по групи, които работят върху конкретни изследователски теми. А разработките им изчезват в неизвестна посока.
Именно през 2018 г. в начинанието за безплатно експлоатиране на български мозъци активно се включва и днешният министър на образованието проф. Николай Денков, който заедно с тях създава такива "курсове" в Биологическия факултет на Софийския университет, щедро финансирани и от фондацията "Америка за България". Денков е нескрит привърженик на политическия проект Петков и Василев, както заяви в публичното пространство, макар засега да не ги последва в проекта.
И така се стига до договореността на Румен Радев и китайския посланик Дун Сяодзюн за създаването на българо-китайски център за иновации в София от представители на научните среди и институциите на двете държави, наричан още иновационен кампус, през юни 2020 г. Сред участниците в разговорите са и представители на любимия на Петков с днешна дата Фонд на фондовете.
Според докладната записка от тази среща, която според запознати е писана от Петков и Василев, става дума за създаването на инкубатор за стартъп проекти, спонсориран чрез фонд с цели 20 млн. евро.
Проектът изрично е създаден по препоръка на президентите на България Румен Радев и на Китай Си Дзинпин. Нашата страна участва с предоставянето на терен на стойност над 5 млн. евро в близост до китайското посолство в София. А от тяхна страна се финансира построяването и оборудването на сградния фонд. Парцелът, който е собственост на СУ "Св. Климент Охридски", се дарява за ползване за цели 50 години.
Осигурен е и значителен награден фонд за победителите в стартъп програмата – между 50 и 500 хил. евро спонсорство за развитие на съответния спечелил проект. Условието обаче е, че фондът да придобива 10% от всяка стартъп компания.
Ключовите персони в структурата на китайско-българския инкубатор са обединени в Консултативен съвет и също не са случайни – китайския посланик у нас, българския посланик в Китай, както и директори на големи китайски компании, както и учени от китайската академия на науките. Председатели на фонда пък са китайският и българският президент - съответно Си Дзинпин и Румен Радев.
В този опит за облечено в добри междудържавни отношения източване на български интелектуален продукт, 10% от който да става чужда собственост на някакъв фонд с нейзнайно предназначение, а може би и с двойно дъно, има и още една сюжетна линия, свързана с Китай.
Тя е опитът за спасяване на загиналия български алпинист Боян Петров 6 дни (!) след изчезването му и чудодейния начин, по който Кирил Петков и баща му Петко Петков получават визи за 45 минути след като са ги поискали от китайското посолство. А Румен Радев горещо благодари на китайския премиер Ли Цъкян за това по време на посещението му.
След това в шумните акции по конкретни медии, свързани с кръга около Асен Василев и Кирил Петков, бащата на Кирил Петков - Петко Петков, е представен като учител на Боян Петков, макар той да е бил просто негов кръжочник в кръжок за млади природолюбители заедно с взеизвестния днес протестър Николай Хаджигенов.
А тук остава въпросът какво стои зад китайската връзка на Румен Радев, Кирил Петков и Асен Василев и дали и тя не беше причината за шеметната смяна по върховете на службите за сигурност в България, предприета от служебния министър Бойко Рашков...
ОЧАКВАЙТЕ ОЩЕ ШОКИРАЩИ РАЗКРИТИЯ ОТ РАЗСЛЕДВАНЕТО НА ПИК!