Разстреляният бразилец, за когото пя Роджър Уотърс, жертва на полицейски произвол
Манипулация е тиражираната версия у нас, че бил убит защото е с палто през лятото
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В съвременния свят на параноя и страх едно просто решение от ежедневието може да коства живота на всеки, сторил се подозрителен на властите. Точно такъв е случаят на Жан Чарлз де Менезес - нелепо загиналият млад бразилец, на когото Роджър Уотърс посвети снощния си концерт у нас.
На снимката горе е обособеният кът в памет на невинния бразилец на лобното му място до метростанция "Стокуел" в Лондон.
Истинската история на публичния полицейски разстрел на бразилеца в Лондон на 22 юли 2005 г. е съвсем различна от своеволно тиражираната у нас версия: как заради подозрително облекло - палто в топъл ден, предизвикало униформените да стрелят безжалостно.
Убийството на Жан Чарлз всъщност е серия от трагични случайности, станали в момент на свиреп правителствен и полицейски контрол, провокиран през юли 2005 г. от терористична заплаха срещу Лондон.
„Посвещавам тази песен и цялото си турне на Жан Чарлз де Менезес и семейството му, на тяхната борба за истината и справедливостта, както и на всички жертви на тероризма по целия свят“, заяви в началото на концерта снощи Роджър Уотърс.
На 22 юли 2005 г. бразилският електротехник Жан Чарлз де Менезес, живеещ в британската столица, решава да смени транспорта си в последната минута и да се насочи към метростанцията в лондонския квартал “Стокуел”. Това, което той не знае, е, че вече е попаднал в полезрението на полицията, която е по следите на група терористи, заплашила с няколко бомби метрото в Лондон предишния ден.
Униформените тръгват по петите на бразилеца, след като по някакво странно стечение на обстоятелствата се оказва, че той живее в същата сграда, където е и един от терористите. Полицаите започват да следят Жан Чарлз. Когато е забелязан да напуска сградата и да се отправя към метростанцията на "Стокуел", разследващите веднага тръгват след него, мислейки си, че отива да поставя бомбата.
Докато бразилецът се качвал на един от вагоните в метрото, полицията го съборила на земята и го застреляла между 5 и 7 пъти от упор, което довело до моменталната му смърт.
Впоследствие обаче става ясно, че Менезес няма нищо общо с готвения атентат в метрото.
Медийната истерия, предизвикана от убийството на невинен, накара тогавашния премиер на Великобритания Тони Блеър да признае, че смъртта на Менезес е резултат от трагична грешка на лондонската полиция.
Тони Блеър обаче подчерта, че заповедта на органите на реда да убиват без предупреждение предполагаеми терористи-камикадзе чрез изстрели направо в главата, дадена още след атентатите в страната на 7 юли, остава в сила.
В началото на разследването около причините за бруталния разстрел на бразилеца, полицията остава сравнително спокойна и равнодушна. Според един от униформените от Скотланд Ярд - Алън Гивън, участващ в стрелбата "тя не била с нищо не е по-различна от полицейска стрелба по банков обирджия". Очевидно обаче силите на реда са се стреснали, защото впоследствие става ясно, че те са се опитали да укрият документация, свързана с убийството на Менезес, от своите колеги от отдел "Вътрешни разследвания".
Отзвукът след жестокото убийство на невинен човек е изключително силен в Бразилия. В родната страна на Жан Чарлз се провеждат серия от демонстрации и протести.
От началото на турнето “The Wall” през 2010 г., което вече има над 200 спектакъла, Роджър Уотърс изпълнява The Ballad of Jean Charles De Menezes, посветена на трагично загиналия бразилец.