ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пенсионирането в съчетание с отказа от физическо, социално и умствено натоварване води до развитие на деменция. Така всяка допълнителна година работа намалява риска с 3,2%, казва Карол Дафуил от Агенцията за научни изследвания INSERM.
Това твърдение е направено след анализ на наблюдения върху повече от 429 000 служители, болшинството от които магазинери или работници, но с професии. Средната им възраст е 74 години, пенсионирани са преди 12 години.
Почти 3% от тях развиват деменция. Но ако човек е работил дълго време, вероятността за поява на болестта намалява. Така че като излезем в пенсия на 65 години, рискът да се сблъскаме с болестта е с 15% по-малък. Карол Дафуил призовава институциите и длъжностните лица да дадат възможност на възрастните да работят толкова, колкото искат.
В действителност за това не е необходимо да се ходи в офис. Достатъчно е да се вземе участие в социално значими дейности. Затова много пенсионери в Европа след напускане на работа се записват в благотворителни организации и клубове, където участват в различни благородни каузи. По този начин се чувстват полезни, но и се спасяват от деменция, обясняват учени.