BG EN

РАНО ЛИ СЕ ЗАРАДВАХМЕ? Западът скочи на руската ваксина срещу COVID-19. Учените са притеснени: "Спутник V" е рискован експеримент върху хората, може да доведе до нова катастрофа

СВЕТЪТ ДНЕС

РАНО ЛИ СЕ ЗАРАДВАХМЕ? Западът скочи на руската ваксина срещу COVID-19. Учените са притеснени: "Спутник V" е рискован експеримент върху хората, може да доведе до нова катастрофа

36362
на 16.08.2020
РАНО ЛИ СЕ ЗАРАДВАХМЕ? Западът скочи на руската ваксина срещу COVID-19. Учените са притеснени: Спутник V е рискован експеримент върху хората, може да доведе до нова катастрофа
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

"Спутник V" - първата в света коронавирусна ваксина, регистрирана в Русия, предизвика противоречиви реакции в много страни. Някои поздравиха Москва за дългоочакваното постижение, а други я критикуваха. Негативните коментари са свързани със срока на създаване: привидно Москва предпочита скоростта пред качеството. Според експерти възторжените коментари за новото лекарство наистина са преждевременни.

препоръчано

Създаването на ваксината обяви руският президент Владимир Путин на 11 август. Една от дъщерите му дори я изпробва. Ваксината е разработка на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология.  Лекарството, което премина през клинични изпитвания през юни и юли, се основава на вече известна платформа, с помощта на която бяха създадени редица други ваксини. Според Министерството на здравеопазването опитът от употребата на такива лекарства показва, че те са в състояние да формират имунитет до две години.

Лекарството веднага стана обект на активни дискусии. Така или иначе стана ясно също, че Руската федерация вече е получила заявки от 20 държави за доставката на 1 милиард дози ваксина. Сърбия беше една от първите страни, които поздравиха Русия за регистрацията на ваксината. Президентът Александър Вучич заяви, че е готов да я изпробва върху себе си. Путин получи поздравления и от своите колеги от Азербайджан и Аржентина.

Властите на Венецуела също заявиха готовност да използват руската коронавирусна ваксина, за да имунизират своите граждани и съвместно да я популяризират на местния пазар, заяви пред ТАСС руският посланик във Венецуела Сергей Мелик-Багдасаров. Намерението на Филипините да започнат клинични изпитвания на руската ваксина през октомври пък бе обявено от прессекретаря на президента Хари Рок, пише в своя анализ "Газета.ру".

След обявяването на регистрацията на ваксината, Путин разговаря по телефона и с френския президент Еманюел Макрон . Държавните ръководители подчертаха важността от по-нататъшното сътрудничество за противодействие на разпространението на коронавирусна инфекция. 

В същото време регистрацията на нова ваксина срещу коронавирус предизвика остри критики от няколко страни. По-специално САЩ. Съветничката на президента Тръмп, Келиан Конуей, каза по телевизионния канал Fox News, че САЩ се придържат към "много по-строги" стандарти в разработването на ваксини от Русия.

От своя страна министърът на здравеопазването на САЩ Алекс Азар в ефира на канала ABC отбеляза, че Вашингтон дава приоритет на ефективността и безопасността при разработването на ваксина срещу коронавирус, а не на скоростното й пускане в обръщение. 

Професорът от Института по генетика в Университетския колеж Лондон, швейцарският изследовател Франсоа Балу, също критикува руската ваксина в интервю за френския вестник Libération. Той отбеляза, че ваксина, която беше пусната твърде бързо на пазара, може да бъде опасна за хората. "Това е глупаво решение и най-вече опасно. Политическо решение, взето в безумната надпревара кой пръв ще създаде ваксината COVID-19", казва Балу. Той добави, че ако прилагането на ваксината предизвика сериозни странични ефекти при хората, това ще бъде катастрофа.

Критики съм Москва отправи и Германия. Германският вирусолог Йонас Шмид-Каназит, който работи в Института "Бернхард Нохт" в Хамбург, заяви, че Москва не е публикувала никакви данни за тази ваксина, което поражда съмнения за нейното качество. Вирусологът е скептичен към "Спутник V", тъй като на учените не им е предоставена възможността да дадат независима оценка на лекарството.

Ръководителят на германската федерална лекарска камара Клаус Райнхард бе още по-остър: "Считам, че одобряването на ваксина без решаваща трета фаза е рискован експеримент върху хора. На този етап е безотговорно да се ваксинират цели групи от населението". 

Руският министър на здравеопазването Михаил Мурашко нарече критиката по руската ваксина от чуждестранни експерти неоснователна. Според него това се дължи на конкуренцията. В същото време Световната здравна организация (СЗО) не бърза с изявление за ефикасността на първата в света ваксина срещу новия коронавирус. От там припомнят, че разработването на всяка ваксина трябва да се извършва на три етапа - потвърждаване на нейната ефективност, безопасност и по-нататъшно развитие. "Ваксината може да бъде ефективна, но не достатъчно безопасна, с нежелани реакции, които са по-вредни от самия вирус. Руската ваксина премина през два етапа на изследване и сега е в първата фаза на третия етап", заявиха от СЗО.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 12
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК