ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Броят на новорегистрираните заразени с коронавируса в Италия скочи рязко заради десетки потвърдени случаи в северната област Ломбардия, където се намира и финансовата столица на страната Милано, предаде Асошиейтед прес.
Потвърдените случаи към тази сутрин вече са 115, съобщи държавната телевизия, след като малко преди това областният управител на Ломбардия Атилио Фонтана каза, че там са регистрирани 89 души, показали положителни проби за вируса COVID-19. Повечето от тях са в няколко малки градчета в областта, макар че има поне един случай и в Милано.
Всички учебни заведения в Ломбардия ще бъдат затворени, съобщава БТА. От всички хоспитализирани в Италия към днешния ден най-малко 18 са в интензивни отделения, съобщиха здравни служители. До момента има двама починали от вируса в страната - пенсионери в напреднала възраст.
Около дузина градчета в Ломбардия с голям брой заразени бяха изолирани по нареждане на италианското правителство.
"Без специално разрешение не се разрешава нито влизане, нито излизане от районите, смятани за огнища на зараза", заяви пред медиите премиерът Джузепе Конте. Той обяви също, че в тези райони се затварят предприятията и учебните заведения и се анулират обществените прояви, включително карнавали и спортни състезания, дори и футболни срещи от италианската Серия А.
Другата засегната област, освен Ломбардия, е Венето, в североизточна Италия, където са регистрирани най-малко 17 случая.
Епископите в няколко диоцеза в Северна Италия дадоха инструкции съдовете, в които се държи светена вода, да бъдат изпразнени, а хапките за причастие да се поставят в ръцете на вярващите, а не пряко в устата им, от свещениците по време на църковните служби. Препоръчва се въздържане от ръкуване или размяна на целувки между богомолците по време на ритуалите.
Новият коронавирус е най-тежката спешна здравна заплаха за Китай от създаването на комунистическия режим през 1949 г. Това заяви днес президентът Си Цзинпин, като същевременно призна, че има пропуски в борбата със заразата, предаде Франс прес.
Епидемията от вирусна пневмония, заразила близо 77 000 души в Китай и взела над 2400 жертви, "е криза, голямо изпитание за всички нас", каза той, цитиран от националната телевизия.
През 2002-2003 г. в Китай избухна и епидемия от т. нар. Тежък остър респираторен синдром (ТОРС), при която починаха към 650 души в страната, включително в Хонконг.
В сравнение с нея новото заболяване изглежда "е по-трудно да се предотврати и овладее", заяви китайският президент на съвещание с висшите ръководители на страната.
Китайските власти фактически поставиха под карантина преди месец град Ухан, първоначалното огнище на вируса, с 11-милионно население.
Епидемията, плъзнала из трийсетина страни и територии, силно забави китайската икономика. Си Цзинпин призна, че тя "неизбежно силно ще се отрази на икономиката и обществото", но увери, че последиците ще са краткотрайни и ще може да бъдат овладени.
Междувременно Турция затвори един от най-натоварените ГКПП на турско-иранската граница - Дилуджу - заради риск от проникване на коронавирус от Иран към Турция.
Околийският управител на град Аралък Мустафа Гьормюш посочи, че решението за затваряне на ГКПП-то е по нареждане на валийството в град Ъгдър заради смъртните случаи в съседен Иран вследствие на заразяване с коронавирус /Ковид-19/ на ирански граждани.
По думите на околийския управител в областта са повишени здравните и карантинни мерки срещу евентуалното проникване на вируса на турска територия.
Преди това беше съобщено, че няколко граждани /според едни източници четирима, според други повече/, идващи от Иран, са били хоспитализирани и поставени под карантина.