Реаниматор с безценен съвет: Как заразените с коронавирус да контролират кислорода в организма си. Д-р Абединов с потресаващ разказ за колегите си в Испания
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Пациентите се слагат на апарат за обдишване, казано най-просто, когато не могат да дишат. Това заяви пред Би Ти Ви анестезиологът-реаниматор д-р Филип Абединов. Той разказа, че през 50-те години е първата анестезия с респиратор. "Оттогава досега има изключително съвременни средства", отбеляза той.
Медикът поясни, че при най-тежките случаи дробът преминава в състояние, при което той става "на петна".
"Тогава ние надуваме белия дроб, за да можем да помогнем на организма да диша. Ако няма кислород, организмът ни за няколко минути до часове загива. Поради което ние включваме командното дишане, механичната вентилация. Здравните системи в целия свят са осигурени. На 100 приети в интензивно отделение 4 се нуждаят от командно дишане. В случая при COVID-19 вируса ако влязат 100 пациенти, 100 ще се нуждаят от апарат", коментира лекарят.
"Колегите ми от Бергамо и Барселона казват - там е ад. Наложи се да им се промени етичния кодекс, за да имат право на кого да дадат респиратор и на кого не. Вярвайте, ми това не се учи! Това е много тежко!", заяви д-р Абединов.
"Ако е минал 60-70% от вируса, тогава вие имате вече имунна защита. Но няма лекар, който ако не може да обслужи някого, ще остане спокоен", допълни той и даде пример за отличната организация на медиците и властите в Китай, които са изолирали "епицентъра" на епидемичния взрив - Ухан.
На въпрос дали, когато се стигне до респиратор нещата са вече много сложни, той отговори: "Да, категорично е така. Премиерът на Великобритания Борис Джонсън вероятно е на кислородотерапия. Но при такъв случай пациентът все още има кашличен рефлекс, ала стигне ли ситуацията до изкуствено дишане, до командна вентилация, случаят е много тежък. Когато закачите един пациент с коронавирус на респиратори, увредата е много силна. Докато се изчистят пациентите, минават поне две седмици. Но идват нови пациенти, накуп - и ситуацията става много сложна. Такава е ситуацията при колегите в Италия и Испания".
Д-р Абединов даде идея на всички пациенти, които са леки и безсимптомни, но с доказан COVID, и са оставени на лечение вкъщи: "Нека си купят оксиметър - който показва насищането на организма с кислород и пулса. Горните стойности, ако паднат под 93-92, би трябвало незабавно да се обадят на лекаря си. Не е професионално, но имайте предвид, че ако всеки ден се следите, ще знаета в какво състояние сте и кога можете да се обадите на лекар".
Лекарят заяви, че "най-опасни са безсимптомните хора". "Нека си останат вкъщи! Нека направим кривата по-плоска. И в Щатите, както виждаме, пациентите са по коридорите. Както в Бергамо. Обръщам се към всички колеги: Честит празник! На колегите на първа линия - защита, защита, защита! Само това ще им кажа! Да се защитят себе си. Към хората имам огромна молба - да не ни позволяват никога, ама никога да взимаме тези етични решения. Да си стоят у дома, ако нямат нещо свръхнуждаещо да направят със себе си".