ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Община Велико Търново осигури средства за обновление на покрива на кулата на Шемши бей в Леденик, разказа новият кмет на селото Антон Кръстев.
„Приехме ремонта на място с директора на музея Иван Църов, нужно е още много малко, за да отворим за посещение. Въпрос на малко време е да осигурим и да развиваме туризма в селото“, разказа за „Борба“ местният управник.
Според него с отварянето на кулата Леденик може да стане доста посещавана дестинация, но е нужно да се направи и рекламна кампания, за което има уверение, че ще стане от страна на общината. В миналото в кулата е можело да се влиза свободно, но впоследствие тя е затворена, а доста елементи от конструкцията и най-вече покривът са се нуждаели от ремонт.
Последната пълна реставрация на кулата е от 1969 г. Леденичани припомнят, че с възстановяването на постройката се заел лично един от първите мъже по времето на Тато — Пенчо Кубадински.
Кулата е разположена на живописен хълм до реката в западната част на селото. В преддверието й са оформени няколко етнографски експозиции, както и врата на повече от три века, по която личат куршуми от времето на Априлското въстание. Цялата сграда е в отлично състояние и е своеобразен строителен шедьовър заради конструкцията си, подбрана така, че обитателите да се пазят от кърджалийски нападения. На последния етаж от всички страни са разположени и 9 закрити балкона за 9-те бейски съпруги.
Преданието разказва, че единственият син на бея се влюбил в красивата българска мома Неда. Разтревожени за съдбата на дъщеря си, родителите се обърнали за съвет към старата знахарка Мина. Тя дала на девойката билка, която приспала момичето така дълбоко, че то изглеждало като мъртво. Не искайки да повярва в мълвата за „смъртта” на любимата си, господарският син се отправил към дома на родителите й.
Виждайки изгората си в ковчег, младият човек се прострелял в сърцето. Не след дълго в къщата се появил старият бей, оплаквайки смъртта на сина си. Очакващи отмъщение, родителите приели новия гост със страх. Мъдрият господар не само не отмъстил, но и дал пари за погребението на дъщеря им. Късно вечерта пробудилата се вече Неда и брат й се отправили тайно към Търново, но на излизане от селото ги видял леденичанин и мълвата за възкръсналото момиче се разнесла из селото.
Стигнала и до ушите на бея, който, обхванат от съмнения, наредил да изровят гроба на девойката. Ковчегът бил пълен с камъни и измамата била разкрита. Всички роднини на девойката били изколени на Аша Чаир. Научавайки за трагедията, сполетяла семейството му, братът събрал дружината си и нападнал свитата на бея. Момъкът не успял да стигне до бившия си господар, който, изплашен, решил да се пресели в Търново.
Според запазена историческа справка Постройката е изградена около 1650 г., когато турският бей получава в наследство земя и решава да построи на нея разкошен за времето си сарай. За някогашното охолство свидетелстват единствено огромните помещения в триетажната сграда.